banner564
banner556

‘Henüz çok erken’

DEVA Partisi lideri Babacan, Altılı Masa'nın Cumhurbaşkanı adayının henüz belli olmadığını ifade etti

‘Henüz çok erken’

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, "Şu anda Altılı Masa bir ittifak değil biliyorsunuz. O Altılı Masa'nın bir ortak Cumhurbaşkanı adayı hedefi var. Bu aday da henüz belirlenmiş değil. Ortak aday olur da ortak dil olmaz ise vatandaşa güven tablosu vermemiş oluruz. 6 parti dışında 7'nci isim de olabilir. Biz bugüne kadar Altılı Masa'da henüz herhangi bir ismi konuşmadık. Erken buluyoruz. Şu anki hedefimiz Altılı Masa'dan ortak aday çıkarmak" dedi. DEVA Partisi Ali Babacan, eşi Ülkü Zeynep Babacan ve beraberindeki heyetle Elazığ’a geldi. Bir otelde basın mensuplarıyla bir araya gelen Babacan, burada soruları yanıtladı. Babacan, Altılı Masa’nın ittifak olmadığını, ortak bir Cumhurbaşkanı adayı hedeflerinin olduğunu belirterek şunları söyledi:
 “Bu aday da henüz belirlenmiş değil. Ortak aday belirlenmeden önce ortak adayın seçim beyannamesi niteliğinde bütün bu politika alanlarının ortaklaştığı, ortaklaştırıldığı bir çalışmaya da ihtiyaç var. İlk seçimle parlamenter sisteme geçeceğimiz tarih arasındaki o ara dönemde biz ona geçiş süreci diyoruz. O süreçte ülke nasıl yönetilecek.
Ortak aday mevcut sisteme göre ben yetkiyi aldım, artık kafama eseni yaparım, tek imzayla aklıma geleni yapacağım, bana karışmayın dememeli. Hedeflediğimiz parlamenter sistemin yoluna uygun bir şekilde o geçiş sürecinde ülke yönetimine gidiyoruz. Bunun nasıl olacağı çok iyi bir çalışma meselesi.
6 parti tarafından mutabık kalınması gerekiyor ki biz ortak aday belirleyelim. Ortak aday belirlendiği anda ortak adayın örneğin eğitim ile ilgili söyleyeceği şeylerle 6 partinin eğitim ile ilgili söyleyeceği şeyler en azında bir asgari müşterek zemininde buluşsun.
Tabii ki her partinin farklı projeleri olabilir. Her partinin farklı konularda farklı detay çalışmaları olabilir ama en azından hedefler ve ilkeler arasında bütün bu politika alanlarında da asgari müşterek zemini yakalamamızın da şart olduğunu düşünüyoruz.
Partiler arasında bir mutabakat zemini oluşması lazım. Buna da ortak adayın katılması lazım ki ortak adayın belirlenmesinin ardından seçim kampanyası sürecinde temel sorunlarda ortak dilimiz oluşması lazım. Ortak aday olur da ortak dil olmaz ise vatandaşa güven tablosu vermemiş oluruz.”

Yedinci isim de olabilir
Cumhurbaşkanlığı’na Altılı Masa’daki partilerin genel başkanlarından birinin de aday olabileceğini, 7’nci bir ismin de çıkabileceğini belirten Babacan, şunları söyledi:
“6 parti dışında bir 7’nci isim de olabilir. Biz bugüne kadar Altılı Masa’da henüz herhangi bir ismi konuşmadık. Erken buluyoruz. Geçiş sürecinin yol haritası ve politikalar konusunda mesafe kaydetmeden isim belirlemenin doğru olmadığını düşünüyoruz.”
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner464

banner472