Yeni kriz kapıda

banner453

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Türkiye’den gelen öğretmenlerin okullarda Türkçe dersi vermesini yasaklayacağı iddia edildi

Yeni kriz kapıda
banner432
banner480

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Türkiye’den gelen öğretmenlerin okullarda Türkçe dersi vermesini yasaklayacağı iddia edildi. Euronews’te yer alan habere göre, Le Point dergisi ülkede sayıları 15 bini bulan Türk talebenin, Türkiye'den gelen öğretmenler aracılığıyla Türk dili ve kültürünü öğrenmekten mahrum olabileceğini duyurdu.

Fransız dergisi Eğitim Bakanı Jean-Michel Blanquer'in kısa bir süre içinde bu konuda Paris'in vereceği kararı kamuoyuna açıklayacağını yazdı. Dergi, Michel Blanquer'in “Fransa'da cemaatçilik ile mücadele” adına bu kararı alacağını iddia etti.
Yine dergide çıkan haberlerde, Türkiye'den gelen öğretmenlerin AKP’ye yakın olmaları bu yasak kararı için gerekçe olarak gösterildi.

banner477
Fransa ve Türkiye arasında karşılıklı olarak eğitim alanında ciddi bir sorun yaşanıyor.
Fransa, ülkede Türkçe eğitim verecek liselerin açılmasına karşı çıkarken, Türkiye tarafından bu konuda izin verilmemesi halinde Ankara ve İstanbul'da faaliyet gösteren iki Fransız lisesinin kapatılabileceği belirtiliyor. 

Diyalog Gazetesi

banner478
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner474

banner460