banner564

AB için çözüm

Rum Dışişleri Bakanı Kasulidis, Kıbrıs konusunda Türkiye’ye açık mesaj gönderdi

AB için çözüm
banner598

 Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis “yarın öbür gün Türkiye gibi bazı ülkelerin gireceği bir bekleme salonu oluşturmak gibi bazı değişikliklere gitmek istemesi muhtemel Avrupa Birliği’nde bizi karşılarında bulmak istemiyorlarsa Kıbrıs sorununun çözülmesi çıkarlarınadır” dedi.
   Politis BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs’taki Özel Temsilcisi ve Barış Gücü Misyon Şefi Colin Stewart ile kapalı Maraş meselesini görüşeceği bilgisini verdiği Yoannis Kasulidis ile 20 Mayıs Cuma günü yaptığı söyleşiyi bugün “Yazın GYÖ’ler Konusunda Gelişmeler” başlığıyla aktardı.
  Kasulidis gazeteye, kısa süre önce sarf ettiği “Kıbrıs sorununun çözüm şartları olgunlaştı” sözünü açıklarken herkesin dikkatinin şu anda Ukrayna meselesinde olmakla birlikte sorun yaratan kaynaklara odaklanılması ve açık meselelerin çözüm yoluna girmesi gerektiğini söyleyen bir düşünce kültü bulunduğuna işaret ederek özetle şunları söyledi:
   “Ben bu düşünceye inanıyorum. Kıbrıs sorunu bizim başlıca sorunumuzdur ancak birçoğu için hiç de öyle değildir. Dolayısıyla, yarın öbür gün bazı değişiklikler yapmak istemesi muhtemel AB’de engel olmamızı istemiyorlarsa,  bir şey olmalı. AB içerisinde, Türkiye gibi bazı ülkelerin girebileceği bir Türkiye gibi bazı ülkelerin gireceği bekleme salonu kurulması yönünde bir değişiklik olacağına inanıyorum ki Fransa’dan bile bu yönde sesler yükseliyor. Dolayısıyla, bizi karşılarında bulmak istemiyorlarsa Kıbrıs sorununun çözülmesi çıkarlarına olur. Türkiye PESCO’ya girmek, Avrupa’nın önleme ve kriz yönetimi projelerine, Hint Okyanusu’nda korsanlığa karşı misyon gibi misyonlara katılmak istiyor. Bütün bunlara katılabilmesi için Kıbrıs’ın rızası gerekiyor.”

Maraş açılımı

   Kapalı Maraş’ta sahilin bir bölümünü daha açılmaya hazırlanan Türk tarafının, projesini adım adım hayata geçirmekte olduğunu,  bunu da “şantaj unsuru olarak kullanmak için yaptığını” öne süren Kasulidis kendilerinin ise Maraş’a karşılık Ercan odağındaki Güven Yaratıcı Önlemleri (GYÖ) ileri götürmeye çalıştıklarını anlattı. Bu konuda görüşmesi gerekenlerle görüştüğünü ve bu çabalarının olumlu cevap bulacağı anın geleceğine inandığını söyledi.
   Kasulidis bu konuda yaz döneminde gelişmeler olacağı ümidi taşıdığını belirterek “çabaya başladım, görev sürem içerisinde olumlu şekilde sonuçlanacağını umuyorum” dedi, özetle şunları ekledi:
   “Fikirler Başkan Anastasiadis’e ait. Geçen yıl bir mektupla BM Genel Sekreteri’ne iletti ancak Sayın Guterres bu arada kapsamlı çözüm için konferans çağırmaya karar verdiği için bu öneriler kenarda kaldı. Şimdi, bu sefer görüşülmek niyetiyle yeniden gündeme geliyor. Bu, take it or leave it (al ya da terk et) paketi değil. Müzakere konusu olabilecek bir pakettir. Tek gerçekçi hareketliliğin GYÖ’ler üzerinden olacağına ve seçimlerden önce de olabileceğine inanıyorum. Keza mesele bizdeki seçimler değil, Türkiye’deki seçimlerdir.” 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Olcay AKDENIZ
Olcay AKDENIZ - 2 yıl Önce

Şhartsıs teklif olursa düşünürüm.

Olcay Akdeniz
Olcay Akdeniz - 2 yıl Önce

UN nin İki ayrı Devlet Ğörüşünden korku var.

SIRADAKİ HABER

banner608

banner473