banner564
banner556

Bir de bize bakın

Güneyde enflasyon yüzde 9’u aştı, kıyamet koptu

Bir de bize bakın

    Kuzey Kıbrıs’ta enflasyon oranı yüzde 100’ü aşarken, güneyde ilk kez rakamın yüzde 9.1 olması nedeniyle kıyamet koptu. Rum basını, enflasyon rakamındaki artışın ürkütücü olduğunu yazdı.

  Politis gazetesi, Avrupa İstatistik Enstitüsü’nün (Eurostat) verilerine göre Güney Kıbrıs’ta Haziran ayında enflasyon oranının yüzde 9,1’e ulaşarak rekor kırdığını, aylık bazda ise yüzde 1,2 oranında artış kaydedilmiş olduğunu belirtti.
   Bu arada Güney Kıbrıs’ta elektrik fiyatlarındaki artış ve bunun özellikle az gelirli kesimlere etkisinin dün Rum Başkanlık Sarayı’nda gerçekleşen toplantıda ele alındığı bildirildi.
    Politis gazetesi, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis başkanlığında gerçekleştirilen ve enerji konusunda yetkili bakan ve kurumların katıldıkları toplantıda, elektrik ücretlerinden indirim yapılması yönünde herhangi bir karar alınmadığını yazdı.
   Gazete, hali hazırda alınan ve 31 Ağustos tarihine kadar geçerli olacak kararların gözden geçirildiğini, toplantı sonrasında yapılan açıklamada ise, yeni önlemlerin 31 Ağustos tarihinden sonrası için öngörüldüğü belirtilirken 31 Ağustos tarihinden sonrası için yapılan öneriler arasında, az gelirli kesimlere elektrik enerjisi ödemelerinde kullanılması için kupon verilmesinin de yer aldığını aktardı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner472