banner564

Çalıştırın komisyonu

banner587

Kuzey Kıbrıs’ın, İngiltere’deki turizm reklamları ve Maraş’taki bazı otellerin Türklere satılacağı yönündeki haberler Rumların ‘korkulu rüyası’ oldu

Çalıştırın komisyonu
banner598

  KKTC Turizm Bakanlığı’nın, İngiltere’deki metro istasyonları ve kırmızı otobüslerde başlattığı tanıtım reklamları Rum Yönetimini tedirgin etti. Reklamların yasaklanması için yapılan girişimlerin herhangi bir sonuç vermediği belirtirken, Türkiye’nin, Kuzey Kıbrıs’ın tanıtımına büyük destek verdiği ve milyonlarca Sterlin harcandığı belirtildi.

   Güneyde gündemin ilk sırasına yerleşen bir başka haber ise; Maraş’taki bazı otellerin Kıbrıslı Türklere satılacağına ilişkin iddialar. Böylesi bir durumda KKTC’nin güçleneceği ve federal çözüm umutlarının tamamen yok olacağı düşünülüyor. Yaşanan son gelişmeler ışığında KKTC Mal Tazmin Komisyonu’nun çalıştırılması ve kuzeydeki mülkünü satmak isteyen Rumların başvurularını sonuçlandırması gerekiyor.
   Mal Tazmin Komisyonu, uzun süreden beri ‘parasızlık’ yüzünden, Rumların başvurularına bakamıyor ve satış yapmak isteyenlere cevap veremiyor.

Manşetlere taşındı
   Güney Kıbrıs’ta yayımlanan Alithia gazetesi; KKTC’nin ve Türkiye’nin son yıllarda Kuzey Kıbrıs turizmini tanıtmak için İngiltere’de milyonlarca lira harcadığını belirtti.
   Haberde İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Rumların ve turizm acentelerinin Alithia’ya, hem KKTC’nin İngiltere’de izlediği güçlü tanıtım uygulamalarını hem de Rum yönetiminin uygulamalarını şikayet ettiği kaydedildi.
  Habere göre KKTC’nin gerek televizyonlarda ve internette, gerekse billboardlarda ve metrolarda “walking in North Cyprus” sloganıyla tanıtım yaptığını belirten İngiltereli Rumlar, “Sahte devlet reklam için her imkanı kullanıyor ve yaz tatili rezervasyonlarını kışın kapatan İngilizleri kış döneminde reklam bombardımanına tutuyor” ifadesini kullandı.
   Güney Kıbrıs'ın şimdiki ve önceki Turizm Müsteşarının son yıllarda yanlış yol izlediğine, Turizm Ofisi’nin siyasileştirilmeden önce izlediğinden çok farklı uygulamalarda bulunduğuna ve eski temaslarını kaybettiğine dikkat çeken İngiltereli Rumlar, “Müsteşarlar İngiltere’ye gidiyor ve İngiliz medyası ile görüşüp basın toplantıları yapmak yerine parti temsilcileriyle görüşerek seçim kampanyası yürütüyor. Ancak Ersin Tatar Londra’yı ziyaret ettiğinde İngiliz gazetecilerle görüşerek reklam yaptı” dedi.

Maraş cazibe haline geldi
   Alithia  “Hristodulidis’in Maytabı Turizm Cazibesi Oldu” başlığıyla birinci sayfasından aktardığı haberinde, bölgedeki üç otelin Kıbrıslı Türk iş insanı tarafından Rum sahiplerinden satın alındığı ve 2025’te işletmeye açılacağı haberinin Güney’e “megatonluk bomba” etkisi yaptığına dikkat çekti.
   Rum Yönetimi Başkanı Hristodulidis’in 2020’de Kapalı Maraş ilk açıldığında, Dışişleri Bakanı sıfatıyla, bunu “maytap” diye nitelediğini hatırlatan gazete, sadece Ağustos 2020’den Ağustos 2022’ye kadar bölgeyi 618 bin 677 kişinin ziyaret ettiğini yazdı.
   Kapalı Maraş’taki üç otelin Kıbrıslı Türk iş insanına satıldığı haberinin ardından Rum halkının sosyal medyada bölündüğü ve çoğu zaman birbirine küfrettiğini kaydeden gazete Rum halkının kutuplaşmış göründüğünü, bir tarafın Kıbrıs sorunu çözülmediği ve insanların mallarını kullanamadan dünyadan göçtüğünü, malların satılmasını haklı bulurken öteki tarafın mal satışını vatan sever bulmayarak “işgal ordusuna satılıyor” yorumu yaptığını yazdı.
   Gazetenin görüşüne başvurduğu hukukçular ve anayasa uzmanlarının kapalı Maraş’ın açılması konusunda Rum yönetiminin izlediği politikayı eleştirerek “kurtarılabileceklerin kurtarılması” için girişimlerde bulunma çağrısı yaptığı kaydedildi.
   Habere göre hukukçular Rum yönetiminden “derhal” şunları yapmasını istedi:
BM Güvenlik Konseyi’ne yeni başvuru. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne 5’inci hükümetler arası başvuru. “Ara bölge ihlal edildi” iddiası ile Avrupa Konseyi’nden yaptırım talep edilmesi. Rumların Maraş’taki mal varlığı listesi güncellenerek listenin yenilenmesi. 

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2023, 09:59
banner594
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473