banner564
banner556

Çemberi genişletiyor

Anastasiadis, “5+1” gayri resmi görüşmeye bağlı olarak, Kıbrıs sorunundaki son gelişmeler hakkında Macron ile görüş alışverişinde bulundu

Çemberi genişletiyor

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis dün öğle saatlerinde Fransa Cumhurbaşkanı Emannuel Macron ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.
Rum Hükümet Sözcüsü Kiriakos Kusios konu hakkında yaptığı yazılı açıklamada, Anastasiadis ve Macron’un, müzakere sürecinin yeniden başlatılması için anlaşmanın sağlanmasının hedeflendiği “5+1” gayri resmi görüşmeye bağlı olarak, Kıbrıs sorunundaki son gelişmeler hakkında görüş alış verişinde bulunduğunu belirtti.
Yapılan açıklamada, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, BM Genel Sekreteri’nin himayesindeki özlü müzakerelere Crans Montana’da kaldığı yerden en kısa zamanda katılmaya hazır olduğunu, Fransız Cumhurbaşkanı Macron’a ilettiği de ifade edildi.
Anastasiadis’in ayrıca Kıbrıs Rum tarafının amacının, Kıbrıs sorununa, AB ilke ve değerleri, BM Güvenlik Konseyi’nin ilgili kararlarına dayalı olan iki kesimli, iki toplumlu, adil ve kalıcı bir federal çözüm sağlanması olduğunu da görüşme sırasında yinelediği belirtildi.
Fransa’nın Güvenlik Konseyinin daimi üyesi olduğunu belirten Anastasiadis, Fransa’nın güvenlik ve Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin anlaşmanın uygulanması konularında oynayabileceği rolden de söz etti. 
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise, ülkesinin, Kıbrıs sorununa, BM kararları, AB ilke ve değerleri temelinde çözüm bulunması hedefiyle müzakerelerin yeniden başlamasına mutlak destek verdiğini teyit etti.
Macron ayrıca ülkesinin, stratejik öneme sahip iki ülke arasındaki ilişkilere verdiği önemden bahsetti.
Anastasiadis ve Macron’un görüşme sırasında, önümüzdeki Avrupa Konseyi toplantılarıyla ilgili konuları da ele alma fırsatı bulduğu ifade edildi.

Leyen ile de Kıbrıs sorununu görüştü
Öte yandan Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen, Kıbrıs sorununa ilişkin gayri resmi konferansta AB’nin temsiliyetine vurgu yaptı.
Rum haber kaynaklarına göre, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen, dün öğleden sonra telefon görüşmesi gerçekleştirdi.
Rum Hükümet Sözcüsü Kiriakos Kusios konu hakkında yaptığı yazılı açıklamada, Anastasiadis ile Leyen’in, Kıbrıs sorununa ilişkin gayri resmi konferanstaki AB temsiliyetinin gerekliliğini ele aldıklarını belirtti.
Kusios, Anastasiadis ile Leyen’in görüşme sırasında, BM kararları ve AB ilkleri temelinde Kıbrıs sorununa çözüm bulunması ve müzakerelerin Crans Montana’da kaldığı yerden yeniden başlaması hedefiyle, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs için gayri resmi konferansı toplaması kararına bağlı olarak Kıbrıs sorunundaki son gelişmeler konusunda görüş alış verişinde bulunduğunu da ifade etti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner473