banner564
banner556

Çift başına 557 Euro

Rum Yönetimi, kuzeyde yaşayan Rumlara mali yardımları artırdı

Çift başına 557 Euro

    Politis gazetesi “Hali Hazırda 323 Kişi Evlerine Döndü- Kıbrıs Cumhuriyeti İsteyenlere Daimi İkamet İçin Ekonomik Teşvik ve Ödenek Veriyor” başlığıyla geniş yer verdiği haberinde, Rum Başkanlık Komiseri Fotis Foitu’nun çalışmalarını aktardı.

  Yaşlanmaya bağlı olarak KKTC’de ikamet eden ve “mahsurlar” olarak nitelendirilen Kıbrıslı Rum ve Maronitlerin hayatlarını kaybettiklerini yazan gazete, yakın zamanda, konut inşa etmeleri veya genişletmeleri için KKTC’de yaşamını sürdüren genç “mahsur” çiftlerin devlet tarafından desteklenmesiyle ilgili yeni bir planın hayata geçirilmesinin beklendiğini kaydetti.
   Gazete bu yeni planın, şu an KKTC’de yaşamını sürdüren Rum ve Maronitlerin büyük çoğunluğunun karşı karşıya bulunduğu aynı evde birlikte oturma konusundaki ciddi sorunları çözmesinin beklendiğini de belirtti.
   Rumların Kuzey Kıbrıs’a yeniden yerleşmesiyle ilgili yeni planın, süreci iki aşamalı olarak belirlediğini ve bunlardan ilkinin ilgilenildiğine dair beyanda bulunulması, ikincisinin ise başvuru yapılması olduğunu kaydeden gazete, buna paralel olarak, yeni planın daimi ve sürekli ikamet onayı aynı zamanda polisin yetkili biriminden alınması gereken geçiş belgesi konusunda emniyet sübapları sunduğunu da yazdı.
  Rum Başkanlık Komiseri Fotis Fotiu’nun ofisinin, Çalışma Bakanlığıyla işbirliği içerisinde, 45 yaş altı genç çiftlerin Kuzey Kıbrıs’taki köylerine yerleşmeleriyle ilgili planı uyguladığını yazan gazete, yeniden yerleşenlerin kişi başı 371,60 Euro, çift başına ise 557,55 Euro yardım aldıklarını kaydetti.
  Genç çiftlere 18 yaşından küçük çocukları olmaları halinde 15 bin Euro, çocukları olmaması halinde ise 10 bin Euro’ya kadar ekonomik yardım sağlandığını belirten gazete, genç çiftlere ayrıca ev aletleri ve diğer gerekli eşyaları almaları için 2 bin Euro’ya kadar, mesleki faaliyette bulunmaları için de 3 bin Euro’ya kadar ekonomik yardım sağlandığını ifade etti.

661 Rum ve Maronit KKTC’de yaşıyor
   Rum Başkanlık Komiseri Fotis Fotiu’nun ofisinden elde edinilen resmi bilgilere göre, şu an 290’ı Karpaz bölgesindeki köyler, 48’i de Maronit köylerinde olmak üzere Kuzey Kıbrıs’ta “mahsurlar” olarak nitelendirilen toplam 338 Kıbrıslı Rum ve Maronit yaşadığını kaydeden gazete, 51’i Rum köyleri, 272’si de Maronit köyleri olmak üzere toplam 323 kişinin ise KKTC’deki köylerine yeniden yerleştiklerini belirtti.
   “Mahsurlar” olarak nitelendirilen Kıbrıslı Rumlar ile Maronitlerin yaşadıkları bölgeleri de ayrıntılı bir şekilde yazan gazete, Karpaz bölgesinde, “Rizokarpaso’da (Dipkarpaz) 241, Aya Triada’da (Sipahi) 47 ve Agios Andronikos’da (Yeşilköy) ise 2 olmak üzere toplam 290 kişi yaşadığını belirtti.
   Gazete Dipkarpaz’a 44, Sipahi’ye ise 7 kişi olmak üzere toplam 51 kişinin de bu köylere yeniden yerleştiklerini ifade etti.
   Maronit köylerinde ise “45’i Kormakiti (Koruçam), 3’ü ise Karpasia (Karpaşa) olmak üzere 48 mahsur kişinin” yaşadığını kaydeden gazete, Koruçam’a 249, Karpaşa’ya ise 23 olmak üzere toplam 272 kişinin de bu köylere yeniden yerleştiğini yazdı.

Okullara yardım
Dipkarpaz’da şu an 15 öğrencinin ortaokulda, 15 öğrencinin ilkokulda, 7 öğrencinin ise anaokulunda okuduğunu kaydeden gazete, Dipkarpaz’da iki okul birimi bulunduğunu, bunlardan birincisinin ortaokul-lise birlikte olduğunu, diğerinin ise ilkokul, okul öncesi ve anaokulunu barındırdığını izah etti.
   Rum Bakanlar Kurulunun kararıyla Dipkarpaz’daki okul birimlerinin tamir çalışmaları için 100 bin Euro’luk ödenek onaylandığını yazan gazete, futsal sahası inşa edilmesi için de 80 bin Euro’luk ödenek ayrıldığını anımsattı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner566

banner473

banner565