banner493

Esnaftan tepki gördü

Güneyde ‘Safepass’ uygulaması esnaftan tepki gördü

Esnaftan tepki gördü
banner432

Güney Kıbrıs’ta eğlence yerlerine ve diğer bazı kapalı alanlara girişlerde “Safepass” gösterilmesi zorunluluğunun dün akşam yürürlüğe girmesinin ardından Rum esnaf “biz polis olmayacağız” açıklamasıyla tepkilerini ortaya koydu.
Fileleftheros gazetesi “Safepass Konusunda Şikayetler – İşletme Sahipleri Tepki Gösterdi Hükümet Yürürlüğe Koydu” başlıkları altında manşet ve iç sayfalarından geniş yer verdiği haberinde, Güney Kıbrıs’ta koronavirüs vakalarında yaşanan artış sonrasında hükümetin aldığı, kapalı mekanlara, dükkanlara, kafelere ve benzeri yerlere girişte “Safepass” gösterme zorunluluğuna esnaf ve işletme sahiplerinden sert tepki geldiğini yazdı.
Gazete, eğlence, dinlenme mekanları ile mağazacıların, yürürlüğe konulan önlemin uygulanabilir olmadığı gerekçesiyle Sağlık Bakanı Mihalis Hacipandelas’la dün yoğun iletişime geçtiklerini ancak önlemlerin uygulamaya girmesini engelleyemediklerini yazdı.
Söz konusu önlemin denetlenmesinin işletmelere bırakılmasına tepki gösteren “Eğlence Mekanları Sahipleri Birliği” (PASİKA) Başkanı FAnos Leventis’in dün sosyal medyada yaptığı paylaşımlarda, işletme ve mağaza sahiplerinin, “polis gibi denetim yapmayacaklarını” belirterek protesto eylemi yapma ihtimalinden söz ettiğini aktaran gazete, Leventis’in ayrıca, işletme sahipleri olarak Safepass kontrolü yapmayacaklarını da duyurduğunu yazdı.
Diğer bazı esnaf birlikleri de benzer açıklamalarda bulundu.

Tedavi görenlerin çoğu aşısız

   Öte yandan Haravgi gazetesi, en çok vaka tespit edilen bölgenin, yüzde 2,83 pozitiflik oranıyla Limasol bölgesi olduğu belirtilirken 28’i ciddi olmak üzere toplam 107 hastanın tedavi gördüğünü vurguladı.
   Rum Sağlık Bakanlığı ise, hastanelerde tedavi gören çoğunluğun aşı olmayan kişilerden oluştuğunu, 16-17 yaş arası 3 bin 200 kişinin aşı için randevu aldığını açıkladı. Bakanlık herkese aşı olma çağrısı yaptı. 

banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner474

banner460