banner564
banner556

Federal çözüme destek verdi

Anastasiadis-Metsola görüşmesinde Güven Yaratıcı Önlemler ele alındı

banner611
Federal çözüme destek verdi
banner598
banner616

   Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Lefkoşa’yı ziyaret eden Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola ile gündemdeki konuları görüştü.

   RIK’in haberine göre Metsola, Rum Başkanlık Sarayı’nda Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis tarafından karşılandı ve daha sonra görüşmeye geçildi.  
   Habere göre Anastasiadis görüşme sonrasında yaptığı açıklamada Güney Kıbrıs’ın, kabul edilemez statükonun sonlandırılması, Kıbrıs’ın yeniden birleştirilmesi çabalarında Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Birliği’nin desteğine dayalı olmaya devam ettiğini ifade etti.
   Metsola’ya Kıbrıs sorunundaki mevcut durum ile Türk tarafının BM tarafından temsilci atanmasını ret etmesine ve iki devlete dayalı çözümde ısrar etmesine bağlı olarak var olan çıkmaz hakkında bilgi verdiğini söyleyen Anastasiadis, Kıbrıs Rum tarafının bugünkü çıkmaza çıkış sağlanması için inisiyatifler üstlenmeye ve yorulmak bilmeksizin çalışmaya devam edeceği teyidinde de bulundu.
   Metsola’ya aynı zamanda  Güven Yaratıcı Önlemlere ilişkin önerisi konusunda da bilgi verdiğini söyleyen Anastasiadis, müzakerelerin yeniden başlamasına ilişkin önkoşulların olabilmesi için Türkiye’nin “uluslararası hukuku ihlal eden tek taraflı faaliyetlerini sonlandırması” gerektiğini de savundu.

Kıbrıs bölünmüş kalmamalı

   Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola ise açıklamasında Avrupa’nın Kıbrıs sorununa yönelik desteğini dile getirirken “Kıbrıs bölünmüş kaldığı sürece Avrupa’nın hiçbir zaman bütün olamayacağını” savundu.
   Metsola, Güvenlik Konseyi kararları uyarınca iki kesimli iki toplumlu federasyon temelinde yeniden birleşmiş bir Kıbrıs için müzakerelere yeni bir enerji kazandırma zamanının geldiğini de söyledi.
Metsola ayrıca Maraş’ın çatışma noktası değil iki toplumlu iş birliğinin bir örneği olması gerektiğini ifade etti.  
   Fileleftheros gazetesine göre Anastasiadis ve Metsola açıklamaları sırasında İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in hayatını kaybetmesinden dolayı Kraliyet ailesine ve İngiliz halkına yönelik taziyelerini sundular. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Turkish power
Turkish power - 1 yıl Önce

Federal çözümü kim reddetti kevase

SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473