banner564

İstismar korkusu

Rum halkının yüzde 64’ü ‘insanlara güven’ duymuyor

İstismar korkusu
banner598

   Avrupa Sosyal Araştırması tarafından yapılan ve “Kıbrıs Üniversitesi”nce dün açıklanan araştırmada, Güney Kıbrıs’ta sosyal güven düzeyinin çok düşük olduğu sonucu ortaya çıktı.

  Alithia gazetesine göre; Rumların yüzde 64,30’u “insanlarla ilişkilerimizde temkinli olmalıyız””, yüzde 55,7’si “çoğu insan, fırsat bulsa, bizi istismar eder” ve yüzde 66,7’si “başkaları daha çok kendilerini umursar” düşüncesine sahip. Bu cevapların, yıldan yıla kötüleşen bir sosyal güven duygusu düşüklüğünü gösterdiğine dikkat çekildi.
   Kurumlara duyulan güvenin sıfır ile 10 arasında puanlanması istenen araştırmadan polis ortalama 4,45, adalet 4,39, Birleşmiş Milletler 3,64, Avrupa Parlamentosu 3,56, siyasiler 2,02 ve siyasi partiler 1,96 puan aldı.  
   Bu rakamların kurumlara olan güvenin çok düşük olduğunu gösterdiği, Rumlardan en çok güven puanı alanların ise 6,79 ile bilim insanları olduğu kaydedildi.
   Güney Kıbrıs’ta popülizm ve anti demokratik partilerin etkisinin yükselme tehlikesine ve rakamların, iç siyasi süreçlerde bir itibarsızlaştırma eğilimini gösterdiğine dikkat çekilen araştırmada, Avrupa organlarına karşı ihtiyatlılık, Avrupa’ya ve faaliyetlerine yönelik inançsızlık ve kuşku göstergesi olduğuna işaret edildi. Böyle bir tavrın Avrupa politikalarının uygulanmasını ve dolayısıyla Avrupa ailesi içinde uyumla birlikte var oluşu engellediği uyarısı yapıldı.
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasan Nuri
Hasan Nuri - 2 ay Önce

Güney Kıbrıs Halkı insanlara yüzde 60 güven duymuyor,
Kuzey Kıbrıs’ta ise Halkın Yüzde 85 oranı Devletine güven duymuyor !!

Turkish Power
Turkish Power - 2 ay Önce

Mr Muhipyan siz ancak pedofil andrew ,cocukluk travmali harry ,lawrence gibilerden memnuniyet duyarsiniz ama sizi kaale alan yok

Turkish Power
Turkish Power - 2 ay Önce

Ah Muhipyan ah ne yazikki sizin guven duyup duymamanizi kimse takmiyor

SIRADAKİ HABER

banner608

banner473