banner493

Kaldığı yerden devam

Anastasiadis, AB liderler zirvesine katılarak müzakerelerin başlamasını gündeme getirecek

Kaldığı yerden devam
banner432

   Rum basını, 1-2 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek AB Zirve Toplantısı çerçevesindeki haberlere geniş yer verirken, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in zirveye katılmak için Brüksel’e gideceğini ve müzakerelerin kaldığı yerden devamı yönünde destek isteyeceğini duyurdu.

   Filelftheros gazetesi, “Türk Sis Bombası – Ankara İzlenim Diyaloğu İstiyor – Akdeniz ve Ege’deki Niyetlerini Gizlemeyi Amaçlıyor” başlığıyla geniş yer verdiği haberinde, Türkiye’nin; AB ülkelerini, aleyhine önlemler almalarını engellemek adına etkilemeyi amaçladığı, bu yüzden diyalog istediği, gerçek niyetini gizlediği iddiasında bulundu.
   Gazete haberinde, benzer iddialara geniş yer verdi ve Türkiye’de yayın yapan “Hürriyet” gazetesinin haberini de aktardı.
   Haberde, Rum lider Anastasiadis’in de zirveye katılmak için Brüksel’e gideceği vurgulanırken, kesin gidiş tarihine yer verilmedi.
  
AKEL ile anlaşmazlık var

   Öte yandan gazeteler, Anastasiadis’in BM Genel Kurulu’nda telekonferans aracılığıyla yaptığı konuşmanın iç siyasette ana muhalefet partisi AKEL ile Rum hükümeti arasında yeni bir tartışmanın fitilini ateşlediğini yazdılar.
   Alithia gazetesine göre; AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Anastasiadis’in Crans Montana’daki zirveye kadarki, bizzat kendisinin varılmış olan uzlaşılara saygı göstererek, müzakerelere yeniden başlamaya hazır olduğunu açıklamakta olmasına karşın, neden “olumlu oy” gibi, uzlaşılmış unsurları da şikayet ettiğini sordu.
  Rum hükümetinin, BM Genel Sekreteri ve Güvenlik Konseyi’nin taleplerine sadece sözle değil, ikna edici ve tutarlı bir şekilde karşılık vermesi gerektiğini dile getiren Kiprianu, halkın da, Kıbrıs sorununun çözümünün içeriği hakkında bilgilendirilmesi gerektiğini ifade etti.
   Kiprianu’ya yanıt ise Rum Hükümet Sözcüsü Kiriakos Kusios’tan geldi. Kusios, AKEL’in açıklamalarından üzüntü duyduklarını belirterek, AKEL’in Anastasiadis’in müzakerelerin devamı konusunda bugüne kadarki kararlılığını ve siyasi iradesini, ayrıca Türkiye’nin tezlerini görmezden geldiği iddiasında bulundu.
Kusios, “AKEL bize ne önerdiğini açıkça söylesin. Türk politikasının ve saldırganlığının yarattığı oldubittileri, MEB’imizdeki işgali ve kapalı bölge Maraş’ın yeniden açılması tehditlerini görmezden mi gelmemizi istiyor?” şeklinde konuştu.
AKEL’in Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın BM Genel Kurulu’ndaki konuşmasından rahatsızlık duymayarak Anastasiadis’in konuşmasından mı rahatsız olduğu sorusunu soran Kusios, TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun açıklamaları ortadayken, AKEL’in, Kıbrıs sorununun çözümünün sadece Anastasiadis’in elinde olduğuna mı inandığı sorusunu da dile getirdi. 

banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner474

banner460