banner556

‘Katılıyoruz’

Macron’un “güçlü ve askeri anlamda bağımsız AB” önerisine Anastasiadis’ten destek geldi

‘Katılıyoruz’

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Salı günü Slovenya’da gerçekleştirilen Afganistan konulu gayriresmî AB Zirve Toplantısına katıldı.
  Alithia gazetesi, Anastasiadis’in Slovenya’da Salı günü yemekli formatta gerçekleştirilen AB Liderler Zirvesi’ne katıldığını, burada yaptığı konuşmada Afganistan’daki durumun Türkiye tarafından suiistimal edilmesi ihtimalinden söz ettiğini yazdı.
   Habere göre Anastasiadis konuşmasında, “Türkiye’nin Afganistan’dan AB’ye mülteci yönlendirmekten çekinmeyeceğini ve Afganistan sorununun AB için Truva Atı olmasına müsaade edilmemesi gerektiğini” iddia etti.
   Afganistan’a komşu ülkelere, Afgan mültecilerin konaklaması amacıyla destekler verilmesi gerektiğini de belirten Anastasiadis, “Türkiye gibi, mültecileri başka çıkarlar elde etmek için kullanabilecek ülkelerin ise bu desteklerden muaf tutulmaları gerektiğini” savundu.
   Anastasiadis konuşmasında ayrıca, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un “güçlü ve askeri anlamda bağımsız bir AB’nin gerekliliği” şeklindeki tezine katıldıklarını da sözlerine ekledi.
Fileleftheros gazetesi ise, Anastasiadis’in AB-Batı Balkanlar Zirve Toplantısı zirve toplantısı çerçevesinde temaslar gerçekleştirdiğini ve Kıbrıs sorunu ile Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafının “yasa dışı eylemleri” hakkında muhataplarına bilgi aktardığını yazdı. 

banner560
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner464

banner465