“Kıbrıs’taki Türk işgalini sonlandırmak istiyoruz”

Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropulu “Kıbrıs’taki Türk işgalini sonlandırmak istiyoruz” dedi

“Kıbrıs’taki Türk işgalini sonlandırmak istiyoruz”
banner432

 Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropulu, ilk yurt dışı ziyaretini bugün Güney Kıbrıs’a gerçekleştiriyor.  Sakellaropulu, ziyareti öncesinde Rum Haber Ajansı’na (KİPE) yaptığı açıklamada, ana hedefin Türk işgalini sonlandırmak olduğunu söyledi. Sakellaropulu “Kıbrıs ve Yunanistan’ın birliği, iki ülkenin, AB üyesi olarak egemenliklerini korumak için koordine olması zorunlu ihtiyaçtır” dedi.
   Alithia gazetesi Sakellaropulu’nun söylediklerini “Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropulu Yunanistan ve Kıbrıs Hakkında Konuştu… Koordinasyon Zorunlu İhtiyaç… Hedef Ada’daki Türk İşgaline Son Verilmesi İçin Müzakerelerin BM Çerçevesinde Yeniden Başlamasıdır” başlık ve spotlarıyla aktardı.
   Habere göre Sakellaropulu “Ada’daki Türk işgaline son verilmesi ve Kıbrıs sorununun, herkes için bağlayıcı ve mümkün olan tek zeminde: BM’nin ilgili kararları ve Avrupa müktesebatının Kıbrıs Cumhuriyeti hükümranlığının tamamında uygulanması zemininde kapsamlı çözüm bulunması maksadıyla müzakerelerin BM çerçevesinde yeniden başlamasını başarmak için Kıbrıs siyasi liderliğiyle sürekli işbirliği içerisindeyiz” dedi.
   Türkiye’yi “saldırganlıkla” suçlayan Sakellarupulu bu tavrının “AB üyesi devletlerin egemenliklerine ve egemenlik haklarına yönelmekle kalmayıp bölgedeki barış ve güvenliği de tehdit ettiğini” öne sürdü. Devamla, Rum ve Yunan hükümetleri olarak Uluslararası Hukuka ve stratejik ortaklarıyla ilişkilerine bağlı olduklarını söyledi, şunları ekledi:
   “Diplomasi yolunu izliyor ve iyi komşuluk ilişkilerine mutlak saygı duyuyoruz. Ancak, öteki tarafın herhangi bir meydan okumasını göğüslemeye ve cevap vermeye her an hazırız.”

Programı belli oldu

   Alihtia gazetesi; Katerina Sakellaropulu’nun bugün 10.30’da Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile bir araya geleceğini, ikilinin önce baş başa görüşeceğini ardından heyetler arası görüşmeye geçileceğini, Anastasiadis’in Yunan Cumhurbaşkanı’na Büyük III. Makarios Nişanı Kolyesi takdim etmesinin beklendiğini yazdı.
   Habere göre Sakellaropulu saat 12.30’da Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos, ardından da Rum Meclis Başkanı Dimitris Şilluris’le görüşecek. Yunan Cumhurbaşkanı, düzenlenecek özel birleşimde Rum Meclisi’nde konuşma yapacak, ardından da mecliste temsil edilen siyasi parti başkanları ve dernek başkanlarıyla görüşecek. Akşam da Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, onuruna vereceği yemeğe katılacak.
   Sakellaropulos’un yarın “ateşkes hattı”, Cezaevi bahçesindeki EOKA’cı mezarları, Yunan Askerî Mezarlığı, Malunda’daki Yunan Alayı kışlasını ziyaret edeceğini belirten gazete 23 Eylül Çarşamba günü de Rum Yüksek Mahkeme Başkanı Stelios Nathanail ve yargıçlar ile görüşeceğini, saat 15.40’ta da Atina’ya döneceğini yazdı. 

Diyalog Gazetesi

banner478
YORUM EKLE
YORUMLAR
gursel elıbol
gursel elıbol - 1 ay Önce

olur annecıgım gucunuz yeterse deneyın

SIRADAKİ HABER

banner464

banner459

banner472

banner460