banner564
banner556

Kiralar daha düşük

banner587

Güneyde üniversite eğitimi gören 50 kadar Kıbrıslı Rum öğrencinin KKTC’de ikamet ettiği iddia edildi

banner589
Kiralar daha düşük

  Güney Kıbrıs’ta üniversite eğitimi gören 50 kadar Kıbrıslı Rum öğrencinin, Güney’de ev kira bedellerinin yüksek olması sebebiyle KKTC’de kiraladıkları evlerde ikamet ettikleri bildirildi.

banner571

   Fileleftheros gazetesi, Güney Kıbrıs’ta üniversite öğrencilerinin barınma sorunlarının Meclis Eğitim Komitesi toplantısında ele alındığını, KKTC’de ev kiralamayı tercih eden Kıbrıslı Rum öğrencilerin de konuşulduğunu yazdı.
  Habere göre, komite toplantısında konuşan milletvekili Alekos Trifonidis, KKTC’de ev kiralayan Kıbrıslı Rum öğrencilerden bazılarını evlerinde ziyaret ettiğini ve tek odalı ev için 170, iki odalı ev için ise 200-220 Euro kira ödediklerini öğrendiğini belirtti.
  Kendisinin “Ayios Demetios” (Metehan) bölgesinde ikamet eden 4-5 Kıbrıslı Rum öğrenciyle görüşmüş olmasına karşın, aynı bölgede 50 kadar Kıbrıslı Rum öğrencinin kaldığı bilgisini edindiğini ifade eden Trifonidis, Güney Kıbrıs’ın dağlık köylerinden veya diğer kentlerinden Güney Lefkoşa’ya öğrenim görmek için gelen üniversite öğrencilerinin bu yöntemi seçtiklerini aktardı.
  Komitede ayrıca, özellikle Limasol bölgesinde kiraların 800 ila 1200 Euro’lara dayandığı, Ukrayna’daki savaş sebebiyle de öğrenci sayısında artış yaşanması yüzünden boş ev bulmanın imkansız hale geldiği, öğrencilerin anlaşmalı otellerde konaklamaları yönünde çalışmaların ise sürdüğü bilgileri de gündeme getirildi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473