Komşuda ‘demokrasi’ İşte böyle!

Rum lideri Anastasiadis, pasaport skandalı yüzünden 3 saat süreyle sorgulandı

Komşuda ‘demokrasi’ İşte böyle!
banner432

  Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ‘Altın Pasaport’ olarak da bilinen yatırım karşılığı vatandaşlık uygulaması hakkında başlatılan soruşturma çerçevesinde 3 saat süreyle araştırma komisyonu tarafından sorgulandı.

   Anastasiadis, kendisine yöneltilen sorulara çoğunlukla “bilmiyordum” veya “benim suçum değil” diyerek cevap verdi.
  Anastasiadis’in, yatırım karşılığı vatandaşlık uygulamasına El Cezire televizyonunun yayınına kadar AB’nin tepki göstermediğini söylemesine rağmen Rum Hukuk Dairesi’nin 2015 ve 2016 yıllarında uygulamanın Avrupa Hukuku’nu ihlal ettiği uyarısında bulunduğu iki mektup göndererek Rum Yönetimi’ni uyardığı da ortaya çıktı.
  Fileleftheros “Görüşleri Görmezden Geldiler… Araştırma Komisyonu: Başsavcılığın, Yatırım Karşılığı Vatandaşlık Uygulamasının Avrupa Hukukunu İhlal Ettiği Uyarıları Çekmecelerde… Başkanın İfadesini ‘Bilmiyordum’ Karakterize Etti” başlık ve spotlarıyla manşetten verdi.
Gazete Rum Başsavcılığının, “altın pasaport” uygulamasının Avrupa Hukuku’nu ihlal ettiği konusunda Rum İçişleri Bakanlığı’na mektup göndererek en az iki kez (2015 ve 2016) uyardığını ancak Rum yönetiminin dikkate almayıp, şeffaf olmayan prosedürler ile vatandaşlık dağıtmaya devam ettiğini, sonucunda da Avrupa Komisyonu’nun müdahale ederek Güney Kıbrıs hakkında ihlal prosedürü başlattığını yazdı.
   Habere göre Anastasiadis, El Cezire Televizyonu’nun yayınına kadar AB’den tepki gelmediğini, kendisinin de Başsavcılığa programda değişiklik gerekip gerekmediğini sormadığını anlattı. Başsavcılığın 2015 ve 2016 tarihli uyarı mektupları sorulduğunda “bilmiyordum” dedi. 
   Anastasidis’in verdiği cevaplardan, Avrupa Komisyonu’nun ihlal prosedürü başlatmadan önce, üye devletin olası iç hukuk ihlallerini doğrudan diyalog yoluyla araştırmak istediğinde devreye soktuğu EU PILOT mekanizmasının müdahalesinden de “haberdar olmadığı” ortaya çıktı. EU PILOT müdahalesinin, Sayıştay Başkanlığı’nın pasaportlarla ilgili 2017 tarihli raporuyla doğrulandığı da kaydedildi.

Nereden geldiği bilinmiyor
   Gazete Anastasiadis’in, yatırım karşılığı vatandaşlık başvuru dosyası Rum Bakanlar Kurulu’nun onayına geldiğinde başvurunun hangi avukatlık veya denetim bürosu veya inşaat şirketinden geldiğini kendisinin de kabine üyelerinin de bilmediğini, dolayısıyla şahsi çıkar veya doğrudan ilgi beyanında bulunma olanağı olmadığını söylediğini yazdı. Gazete, “Dolayısıyla Başkanlığında, kendisinin haberi olmadan, kendi adını taşıyan ve hisselerinin yüzde 50’si iki kızına ait olan avukatlık bürosu aracılığıyla başvurusu yapılan 57 yatırımcının vatandaşlığını onaylandı” ifadesine yer verdi.
   Habere göre Anastasiadis, “fahri vatandaşlıklar” haricindeki vatandaşlık başvurularının devletin ilgili birimleri tarafından araştırıldığını, Bakanlar Kurulu’nun devlet birimlerini denetleme organı haline getirilmesinin mümkün olmadığını söyledi. Araştırma Komisyonu’ndan, bazı yatırımcılara yatırım karşılığı istisnai vatandaşlık yerine fahri vatandaşlık verilmesinin daha doğru olup olmayacağı sorusuna karşılık Anastasiadis “O zaman Suudi Arap konusunda para yemiş addedilecektim. Elbette Wargaming, Casino, Remedica,  Ay. Napa Marinası’nda da” dedi.
    Gazete Anastasiadis’in damadı olan Yannis Misirli’nin Ay. Napa Marinası’nın yönetim kurulunda bulunduğunu, bu projenin ortağı veya müdürü bazı  kişilere yatırım karşılığı vatandaşlık verildiğini, Eşi Andri’nin kardeşinin oğlunun Sokratis Hasikos’un ofisinde çalıştığını ve Meclis’te vatandaşlıklar konusunda Hasikos’u temsil ettiğini yazdı. Yatırım karşılığı vatandaşlık uygulamasında neden bir tüzük bulunmadığı sorulduğunda ise Anastasiadis “Tüzük olmadığında kriterlerde ve kararlarda esneklik olur!” cevabını verdi. 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
YORUMLAR
Turkish power
Turkish power - 3 hafta Önce

Ne demokrasi ne demokrasi el cezire ortalığa saçmasaydı alan razı veren razıydı carpitmayalim

mehmet ilker
mehmet ilker - 3 hafta Önce

Calanda onlar caldiranda onlar.Enosis takimi hep yalan söyler.

SIRADAKİ HABER

banner471

banner459

banner468

banner460