banner564

Korku veriyorlar

Rum Yönetimi kuzeyden akaryakıt alan 5 taksiciye para cezası kesti

Korku veriyorlar
banner598

  Kıbrıslı Rumların KKTC’de gerçekleştirdikleri mal ve akaryakıt alımları konusu Rum Meclisi Ticaret Komitesi’nde ele alındı.

   Fileleftheros gazetesi, Rum Meclisi Ticaret Komitesi’nde konuşan gümrük sorumlusuna göre, KKTC’ye geçişlerinde akaryakıt aldıkları tespit edilen beş taksiciye ceza kesildiğini yazdı.
Sınır kapılarındaki Rum gümrükçülerin ekim ayında bin 200 taksiyi kontrol ettikleri belirtilirken, taksicilerin KKTC’ye geçişleri ve dönüşlerinde depolarındaki benzin miktarının kontrol edilerek, KKTC’den akaryakıt alımı yapılıp yapılmadığının tespit edildiğini ifade edildi.
   Akaryakıt aldıkları belirlenen beş taksiciye toplamda 2-3 bin Euro ceza kesildiğini vurgulayan gazete, KKTC’den Güney Kıbrıs’a geçişlerde mal alışlarına yönelik yapılan kontrollerin de yetersiz bulunduğunu aktardı.
   Komite milletvekillerinin, KKTC’den kaçak ticaretin kontrol edilmesinin de çok zor olduğuna vurgu yaptıklarını belirten gazete, 34 aylık bir süre zarfında sınır kapılarında yapılan kontrollerde, 4 bin 222 ürüne el konulduğu ve 1 milyon Euro’ya yakın para cezası kesildiğini de vurguladı.
   Alithia gazetesi ise, Komite Başkanı Kiriakos Haciyannis’in toplantıda yaptığı konuşmada, KKTC’den Güney Kıbrıs’a alışverişlerde “durumun kontrolden çıktığı ve pazardaki rekabeti ile iyi işleyişi bozduğunun herkesin ortak kanısı olduğunu” söylediğini yazdı.
   Haciyannis, “bu durumun müsamaha edilemez olduğunu ve bu büyük soruna çözüm bulunması gerektiğini” iddia ederek “konunun daha derinlemesine tartışılması için siyasilerin çağırılacağını” vurguladı. 

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2021, 11:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner474