banner556

Tavrını netleştirmeli

AKEL lideri Kiprianu, Anastasiadis’in ortaya attığı ‘Desantralize federasyon’ konusunda ayrıntı istedi

Tavrını netleştirmeli

 Rum Komünist AKEL Partisi Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasidis’e meydan okuyarak, talep ettiği desantralize federasyon için, oluşturucu devletçiklere vermek istediği yetkilerin hangileri olduğunu netleştirmesini istedi. Kiprianu, bunu yapar ve konu tartışılırsa, AKEL’in, karşı çıktığı bu fikri kabul edebileceğini söyledi.
   Haravgi “Başkan Desantralizasyonu Somutlaştırsın… AKEL Genel Sekreteri: Bizi Bilgilendirsin, Tartışalım, Anlaşabiliriz” başlık ve spotlarıyla aktardığı haberinde Kiprianu’nun, Alphanews isimli kanala verdiği röportajda söylediklerini aktardı.
    Habere göre, güçlü merkezî hükümet görüşüldüğü için Rum yönetimi başkanlarından müteveffa Tasos Papadopulos’un 11, müteveffa Dimitris Hristofyas’ın 19-20 yetkinin merkezde toplanması konusunda anlaştığını, Nikos Anastasiadis’in de yetki sayısını 27’ye çıkardığını hatırlatan Kiprianu devamla şunları söyledi:
   “Şimdi, merkezî hükümette olacak yetki sayısını 27’ye çıkaran aynı Anastasiadis, desantralize federasyona gidelim diyor.  Bu, merkezî hükümetin yetkilerini azaltmamız anlamına geliyor. Son 3-4 yıldır Anastasiadis’e şu basit soruyu soruyoruz: Merkezî hükümetin hangi yetkilerini oluşturucu varlıklara vermek istiyorsunuz? Söyleyin, tartışalım, anlaşabiliriz.  Bugüne kadar ne istediğini netleştirmedi. Biz bu yaklaşıma itiraz ediyoruz. Devleti tek egemenliği, ek uluslararası temsiliyeti ve elbette tek vatandaşlığı ile birleşik tutabilmemiz için uzlaşılmış yetkilerden sadece bir veya iki yetkinin oluşturucu varlıklara aktarılabileceği düşüncesindeyiz. Merkezîleştirilmesi konusunda uzlaşma sağlanmış yetkiler önemlidir çünkü bir-iki yetki hariç, bu başlıkta uzlaşı sağlanmıştır. Anlaşıp anlaşamayacağımızı görmek için Sayın Anastasiadis’i dinlemeye hazırız.”

Bir yıl önce sunuldu

   Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis de RİK’e yaptığı açıklamada “federal devlet yapısını etkilemeden yetkilerin desantralizasyonu fikrinin Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis tarafından bir yıldır sunulmuş olduğunu” söyledi. 
   Crans Montana’da uzlaşılanların çözüm prosedürünün kazanımları olduğunu ve Rum tarafının, Kıbrıs sorununun uzlaşılmış çerçeve olan iki bölgeli iki toplumlu federasyon çerçevesinde çözülmesini hedeflediğini söyleyen Hristodulidis, yetkilerin desantralizasyon fikrinin bu çerçevenin dışına çıkmadığını iddia etti. 

banner560
YORUM EKLE
YORUMLAR
Xyz
Xyz - 2 yıl Önce

Fransiz kucagina oturup hava atmayalim sonra ne oldu anasti ne oldu palikarya olunabilir

SIRADAKİ HABER

banner471

banner473