banner564

‘Tek hedef’ Türkler değil

Rum Taksiciler Federasyonu Başkanı, yeni yasa ile korsan taksiciliğin önleneceğini açıkladı

‘Tek hedef’ Türkler değil
banner598

 Güney Kıbrıs’taki taksi şoförlerinin, geçtiğimiz Perşembe günü meclise sunulan yeni yasa tasarısının, sektörü sekteye uğratan korsan taksiciliğin önüne geçme amacıyla hazırlandığını açıkladı.

   Haravgi gazetesi, “Sektörü Boğan Κοrsan Taksilere Nihai Çözüm” başlıklı haberinde, Şehir Taksileri Federasyonu Başkanı Konstantinos Konstantinu’nun konuyla ilgili açıklamalarına yer verdi.
   Konstantinu, ilgili yasa tasarısının, özel araçlar, uygulamalar (application), web sayfaları, araç kiralama “Z” ofisleri de dahil olmak üzere bir önceki yasanın güçlendirilmesi amacıyla oluşturulduğunu ifade etti.
   Yasa tasarısının ayrıca Kıbrıslı Rumlar veya Kıbrıslı Türkler ya da Kıbrıs’ta yaşayan ve faaliyet gösteren diğer Avrupa vatandaşları veya üçüncü ülke vatandaşları tarafından yapılan yolcu taşımacılığı korsanlığıyla mücadele etmeyi amaçladığını ifade eden Konstantinu, taksici olan babalarının söylediği gibi, bazı kişilerin (taksicilerin) emekli olduktan sonra özel araçlarıyla, eski müşterilerine yönelik hizmet vermeye devam ettiğini anlattı ve  bugün 
80 yaşında taksicilik yapanların bulunduğuna dikkat çekti.
  Konstantinu sorunun, Rusça konuşan kişilerin Güney Kıbrıs’a gelmesiyle başladığını, bu kişilerden çoğunun ayrıca başka ülkelerden olan, çeşitli otellerde çalışan Rusça konuşan kişilerin de Rus iş insanlarına ve turistlere kendi özel araçlarıyla taksi hizmeti verdiğini söyledi.
   Konstantinu yeni yasa tasarısına Federasyonun tavsiyeleriyle gerekli ekleme ve çıkarmaların yapıldığını bildirdi. Konstantinu, basında çıkan bazı haberlerle, bu tasarının sadece Larnaka Havalimanı'nda ve sınır kapılarında faaliyet gösteren Kıbrıslı Türk taksicilere yönelik olduğu imajının verildiğini ancak sektörde daha fazla yer alan Kıbrıslı Rumlarla da ilgili olduğunu dile getirdi.
  Konstantinu, taksi şoförlüğü için izni olmayanların, özel araç veya korsan taksicilik için kiralık araç kullananların yasanın yürürlüğe girmesiyle kovuşturulacağını da söyledi.  
Konstantinu, ilgili yasa tasarısında şoförler için 750 Euro, korsan taksinin sahibi için ise bin 500 Euro cezanın öngörüldüğünü anımsattı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner473