banner564
banner556

Tek konu toprak

Anastasiadis, 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasası’na dönüşü konuşmaya hazır

Tek konu toprak

 Güney Kıbrıs’ta yayımlanan Haravgi gazetesi “Anastasiadis’in 60 Anayasasına Dönüş İçin Yeni ‘Beyin Fırtınası’… Tatar’a, Pasaportların Kuruluş Antlaşmalarından Kaynaklanan Doğal Hak Olarak Edinildiği Cevabı” başlıklı manşet haberinde Rum liderinin, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a yönelik mesajına yer verdi.
   Gazete “Yeni Bir Çözüm Önerisi! Başkan, Tatar’a Cevabında Sadece Toprak! Müzakereleri ile 60 Anayasasına Dönüş Önerdi” başlığıyla iç sayfasında detaylandırdığı haberinde, Anastasiadis’in dünkü yazılı açıklamasında yeni bir çözüm fikri/önerisi ortaya attığını yazdı, Anastasiadis’in şu ifadesini hatırlattı:
   “Sayın Tatar iddia ettiklerini kast ediyorsa Kıbrıs Rum toplumu Kıbrıslı Türklerin 1960 Anayasası tahtında gerek yürütme, yasama ve yargı erklerine, gerekse diğer dairelere geri dönmeleri ve paralel olarak sadece her bir toplumun sahip olacağı idari bölgenin belirlenmesi için BM kararları temelinde müzakerelerin başlamasıyla anayasal düzenin restore edilmesinde ısrar ediyor ve dolayısıyla buna hazırdır.”

New York öncesi yeni açılım

   Anastasiadis’in bir yandan müzakerelerin Crans Montana’da kaldığı yerden başlamasından söz ederken öte yandan 60 Anayasası’na dönüşten bahsettiğine işaret eden gazete, BM Genel Sekreteri ile New York’ta gerçekleşecek görüşmesine bir ay kala “itibarının son kırıntılarını da yok ettiği” yorumunu yaptı. Gazete, “yeni ‘fikir’ garantiler, müdahale hakları, her şeyde veto ve sadece toprak paylaşımı için iki bölgelilik tarzında müzakere ile 60’a dönüş anlamına geliyor” ifadesini kullandı. 
   Fileleftheros ise “Karşılıklı Suçlamalar… Nikos Anastasiadis ve Ersin Tatar Pasaportlar Konusunda Kendilerini Açıklama Mücadelesine Verdi… Başkan Kıbrıs Cumhuriyeti Şemsiyesini Sunuyor” başlık ve spotlarını kullandı.
   Gazete “Başkan, neredeyse, Kıbrıslı Türklere 60 Anayasası’ndan kaynaklanan bütün hakları ile Kıbrıs Cumhuriyeti şemsiyesini sunuyor. Aralarında bugünkü Kıbrıs Türk toplumu liderliğinin de bulunduğu 100 bin Kıbrıslı Türk, Kıbrıs Cumhuriyeti ve kimliklerini edinme zemini bu Anayasa’dır.” ifadesini kullandı. 
   Alithia haberi ikinci manşet olarak “Anastasiadis Tatar’a: ‘Gelin 60 Anayasasını Uygulayalım… Başkan Kıbrıslı Türk Liderin Irkçı Söylemini Açıklıyor… Sahte Bakan Birkaç Gün Önce Pasaportunu Yeniledi… Kıbrıslı Türk Öğretmenler: Tatar’a Uluslararası Tutuklama Emri Çıkarılsın” başlık ve spotlarıyla aktardı.   

YORUM EKLE
YORUMLAR
Osman Nalbantoglu
Osman Nalbantoglu - 1 yıl Önce

kıbrıs turk ogretmenler sendıkası haddını fazla astı

Turkish power
Turkish power - 1 yıl Önce

Siktir yavsak

Turkish power
Turkish power - 1 yıl Önce

Sana toprak olarak sadece mezar yerini bırakırız

Öz
Öz - 1 yıl Önce

Biz 1960 Anayasasının uygulanmasını istemiyor muyduk? Veto hakkı olan cumhurbaşkan muavini, hükumette yüzde 30 katılım. Temsilciler meclisinde yüzde 30 ve nitelikli çoğunluk. Kıbrıs alayının yüzde kırkı.Toprak da BMGK karalarına göre, Dektaşın da onay verdiği yüzde 29+
Haydi referanduma o zaman.

SIRADAKİ HABER

banner456

banner472