banner564
banner556

Tutuklu sayısı 11’e yükseldi

Rum Merkezi Cezaevi gardiyanlarının, cinayete kurban giden Çıdan’ın koğuşunu kontrol etmediği açıklandı

Tutuklu sayısı 11’e yükseldi

   Rum Merkezî Cezaevi’nde hükümlü olduğu sırada dövülerek öldürülen Kıbrıslı Türk Tansu Çıdan (41) cinayeti ile ilgili tahkikat kapsamında görevli gardiyanın cinayet günü Çıdan’ın hücresini kontrol etmeyip düz geçtiği saptandı.

   Cinayetle ilgisi görülen 3 mahkûm hakkında daha tutukluluk emri alınırken toplam tutuklu sayısı 11’e yükseldi.
   Politis gazetesi “Cezaevi-Cinayet… Cezaevi Kameralarından Yeni Unsurlar… Maktulün Hücresi Kontrol Edilmedi” başlıklı haberinde 28 Ekim’de 1A kanadında sayım yapan gardiyanın, Çıdan’ın öldürüldüğü hücreyi atladığı ve kontrol etmediği saptandığına dikkat çekti.
   Gazeteye göre Çıdan cinayetiyle ilgili daha önce tutuklanan tamamı mahkûm 8 kişinin tutukluluk süresi dün uzatıldı, ilgisi görülen bir Türk, bir Kıbrıslı Türk ve bir Bulgar mahkûm hakkında tutukluluk emri çıkarıldı, toplam tutuklu sayısı 11’e yükseldi.
    Cezaevi güvenlik kamerası kayıtlarında biri Çıdan’ın hücre arkadaşı olan 3 mahkûmun, cinayetin işlendiği hücreye girip çıkarken görüldüğünü belirten gazete Çıdan’ın hücre arkadaşının, hücreye küçük ahşap bir masa koyarken göründüğü ve bu masanın parçalarının Çıdan’ın ölene kadar dövülmesinde sopa olarak kullanıldığını kaydetti. Cinayette metal de kullanıldığını bunun için kullanılan fan parçalarının daha sonra çöpe atılmış halde bulunduğunu ekledi.

banner571

Ana şüpheli bir Türk

   Haberde şu ana kadar cinayet sebebinin netleştirilemediği, ana şüphelinin bir Türk olduğu belirtilerek, şüphelinin bir akrabasının, uyuşturucu sebebiyle hapis yatmış olmasına rağmen daimi olarak Lefkoşa’nın Rum kesiminde ikamet ettiğinin belirlendiği kaydedildi.
   Soruşturma çerçevesinde, cinayette sorumlulukları olabileceği gerekçesiyle bir çavuş ve 5 gardiyanın açığa alındığı kaydedilen haberde, bunlardan 2’sinin, faaliyet defterinde cinayet saatinde devriye attıkları yazılmasına rağmen kamerada devriye yapıldığının görülmediği, bir gardiyanın da daha önce hiç atlamamasına rağmen o gün mahkûm sayımında Çıdan’ın öldürüldüğü koğuşu atladığının saptandığı bilgisi aktarıldı.
   1A kanadındaki bütün mahkûm ve gardiyanların ifadelerinin alındığını ancak neredeyse hepsinin dayağı “görmedim ve duymadım” dediğini belirten gazete kamera kayıtlarında Çıdan’ın, ölümünden birkaç saat önce hücresinin girişinde sigara içerken göründüğünü, ailesinin kendisine günlerce işkence edildiğini açıklamasına rağmen bu görüntülerde vücudunda herhangi bir yara veya bere görünmediğini yazdı.  

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hakan  ozkirac
Hakan ozkirac - 3 hafta Önce

Resat akar abi ben guneyde yedi ay hapis yatim hic yere hem polisi savcisi yargici turklere karsi cok irkci ve dusmaca yaklasiyorlar ban gore bu arkadas gunlerce dovulurken gardiyanlar bunu gordu ve sesizce izlediler turk oldugu icin baska mahkum olsaydi mudahele edip kogusunu degistirlerdi olumunu seyir etiler cok yazik eyer kuzeyde ceza evinde bir rum dovulerek oldurulse brakin rumlarin cilik seslerini bizdeki cozum yanlilar daha vazla cilik atacakti

SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473