2 milyonluk borç yok

Sendika tarafından elektriği kesilen İçişleri Bakanlığı’ndan belgeli açıklama geldi:

2 milyonluk borç yok
banner432

İçişleri Bakanlığı, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’na (Kıb-Tek) elektrik borç ödemelerini 2,5 yıldır düzenli bir şekilde yaptıklarını belirterek, İçişleri Bakanlığı’nın Kıb-Tek’e 2 milyon TL borcu olduğu iddiasının gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“İçişleri Bakanlığı olarak faturalarımızı 2,5 yıldır düzenli şekilde ödediğimiz açık şekilde ortadayken ve Kıb-Tek tarafından bakanlığımıza gönderilmiş olan faturada ağustos ayı devre toplamı 107,688,48 Türk Lirası, son ödeme tarihi ise 17 /11/ 2020 tarihi olarak açık şekilde belirtilmiş olmasına rağmen bu talihsiz olayın gerçekleştirilmesi üzücüdür. Kıb-Tek gibi önemli bir kurumumuzda örgütlü olan EL-SEN’in çağ dışı bir yöntemle gerçekleştirmiş olduğu bu eylemin maalesef siyasi saiklere dayandığını tüm kamuoyu görmektedir. 
El-Sen’in yapmış olduğu elektrik kesintisi, Bakanlığımızda bulunan ve tüm devlet kurumlarında vatandaşlarımıza daha çağdaş ve daha hızlı hizmet vermek üzere kullanmakta olan Kamu Sertifikasyon Merkezi altında yer alan E-İmza, E-Nüfus ve E-Kimlik sistemlerinde teknik hasarlara neden olmuş, iletişim sistemlerinde ciddi aksaklıklara yol açmıştır. 
Bakanlık bilgi işlem personelimizin oluşan hasar ve aksaklıkların giderilmesi için önceki geceden sabah 04.00’a kadar büyük özveriyle yürüttükleri çalışmalar halen devam etmektedir. Vatandaşlarımızın en yoğun olarak hizmet aldığı bakanlık olan İçişleri Bakanlığı’nın işleyişini aksatan ve teknik birçok hasra yol açan bu talihsiz olay aynı zamanda vatandaşın hizmet alma hakkını engellemiş, birçok vatandaşımızı mağdur etmiştir. Kıb-Tek gibi kritik öneme sahip bir kurumuzda örgütlü olan El-Sen’in gerçekleştirmiş olduğu bu talihsiz eyleme bir an önce son vermesi ve  hizmet bekleyen vatandaşlarımızın daha fazla mağdur edilmemesi elzemdir. Bu vesileyle devlet kurumlarının vatandaşa hizmet için var olduğunu hatırlatır,  kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi rica ederiz.”

El-Sen: Borç 1 milyon 374 bin 873 TL 60 kuruş
Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (El-Sen), İçişleri Bakanlığı’nın borcunun toplam 1 milyon 374 bin 873 TL 60 kuruş olduğunu yineleyerek, yaptıkları her açıklamanın belgesinin kurumda olduğuna işaret etti.

Suçlamalar trajikomik
El-Sen’in konuyla ilgili açıklaması şöyle:
“İçişleri Bakanlığı’nın bugün (dün) Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası’nı yalanlayan açıklamasını hayretle takip etmiş bulunuyoruz. Ciddiyetten uzak bu açıklamayı bakanın ve ekibinin acemiliğine veriyoruz. Öncelikle El-Sen’in yaptığı her açıklamanın belgesi kurumda mevcuttur, İçişleri Bakanlığında biraz ciddiyet olsa bu belgelere kolayca erişebilir ve kendi borcunun Kıb-Tek’e ne kadar olduğunu öğrenebilirdi. İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars ve ekibi bunu yapmak yerine ne yazık ki sendikamızı siyaset yapmakla suçlamayı tercih etmiştir. Kendi borcunu dahi bilmeyen ve halkı yanlış bilgilerle aldatan bir bakanlığın bizleri suçlaması trajikomik bir durumdur… Biz yine de Bakan Baybars ve ekibine kamuoyu önünde yardımcı olmak adına İçişleri Bakanlığının Kıb-Tek’e olan borcunu kalem kalem açıklıyoruz. Umarız bu açıklamadan sonra bakan ve ekibi halkı yanıltıcı açıklamalar yapmak yerine kuruma olan borçlarını ödemek için çaba harcalar. Aksi takdirde önümüzdeki süreci karanlıkta geçirmeye devam edeceklerdir! İçişleri Bakanlığının toplam 1 milyon 374 bin 873 TL 60 kuruş olan borcu kalem kalem ekte bulunmaktadır” 

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2020, 10:52

Diyalog Gazetesi

banner478
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner459

banner465

banner460