banner564

2023 için çok umutlu

Ataoğlu, yeni Ercan Havalimanı’nın 15 Kasım’da açılmasıyla birlikte yabancı turist sayısında büyük bir artış beklediklerini söyledi

2023 için çok umutlu
banner598

Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu,  Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2023 turizm tanıtım faaliyetlerine KKTC’yi de dahil ettiğini söyledi. KKTC destinasyonunun da tanıtılması ve pazarlanmasının birlikte yapılması için Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’dan söz aldıklarını ifade eden Ataoğlu, Türkiye'nin desteğiyle 2023 yılını beklentilerin çok üzerinde tamamlamayı hedeflediklerini belirtti. Ataoğlu, yeni Ercan Havalimanı’nın 15 Kasım’da açılmasıyla birlikte yabancı turist sayısında büyük bir artış beklediklerini söyledi.
Ataoğlu, yapımı süren yeni Ercan Havalimanı’nı ziyaret ederek, çalışmaları inceledi. Turizm Bakanlığından verilen bilgiye göre, Bakan Ataoğlu’na ziyaret esnasında Bakanlık Müsteşarı Serhan Aktunç, TT Havalimanı Genel Müdürü Serhat Özçelik ve Havalimanı teknik personeli eşlik etti. 

Yabancı turist akışı sağlanacak
Bakan Ataoğlu ziyaret sırasında yaptığı açıklamada, 2023 turizm sezonu için yeni Uluslararası Ercan Havalimanı’nın çok büyük bir öneme sahip olacağını söyleyerek, Ercan Havalimanı’nın 15 Kasım KKTC’nin kuruluş yıl dönümünde açılmasını hedeflediklerini söyledi. TC Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy ile geçen hafta bakanlıkta çok verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini söyleyen Ataoğlu, görüşmede de havalimanının bitirilmesi ile Türkiye üzerinden yoğun bir yabancı turist akışı sağlanması yönünde girişim başlattıklarını kaydetti.
TC Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) aracılığı ile Türkiye’nin tanıtıldığı tüm ülkelere KKTC destinasyonunun da tanıtılması ve pazarlanmasının birlikte yapılması için Bakan Ersoy’dan söz aldıklarını ifade eden Ataoğlu, Türkiye'nin desteğiyle 2023 yılını beklentilerin çok üzerinde tamamlamayı hedeflediklerini belirtti.
TC Kültür ve Turizm Bakanlığı ile her konuda sürekli işbirliği yaptıklarını da anlatan Ataoğlu, gerek kültürel faaliyetler anlamında gerekse, tarihi yapıtların restorasyonu anlamında desteklerin sürdüğünü vurguladı.

Maliyetler de aşağı çekilecek
Yeni Havalimanının tamamlanması ile büyük gövdeli uçaklara hizmet verileceğini de söyleyen Ataoğlu havalimanının, aynı anda 26 büyük uçağa hizmet verebilecek kapasitede olduğunu dile getirdi.
Eski havalimanına büyük gövdeli uçakların inememesi nedeni ile küçük gövdeli uçakların KKTC’ye geldiğini anlatan Ataoğlu, büyük gövdeli uçakların gelmesi ile maliyetlerin de aşağı çekileceğini söyledi.
 Yeni havalimanının elektrik ve ışıklandırma dışında hazır olduğunu da söyleyen Ataoğlu, elektrik ve ışıklandırma bağlantısının eylül ayı içerisinde tamamlanacağını kaydetti.
Elektrik ve aydınlatmanın ardından taşınma ve test aşamasına geçileceğini belirten Ataoğlu, testlerin tamamlanması ile 15 Kasım tarihinde havalimanını hizmete açmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner608

banner474