banner556

Açıklanan rakam maliyetin altında

Nizam, arpaya adil bir fiyat biçilene kadar Toprak Ürünleri Kurumuna ürün verilmemesi çağrısını yineledi

Açıklanan rakam maliyetin altında

İbrahim DİRAN     
Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı Mehmet Nizam, arpaya adil bir fiyat biçilene kadar Toprak Ürünleri Kurumuna (TÜK) ürün verilmemesi çağrısını yineledi. 
Nizam ayrıca yasak olmasına rağmen bazı yerlerin arpa alımı yaptığını, çiftçilere desteklerin ödenmediğini ileri sürdü.
Nizam TAK’a yaptığı açıklamada çiftçilerin, Toprak Ürünleri Kurumu’nun (TÜK) açıkladığı arpa fiyatının maliyetin altında olduğunu, birliğin arpa ve buğdaya adil fiyat biçilene kadar kuruma ürün vermeme yönünde karar ürettiğini, ancak bazı küçük üreticilerin kuruma açıklanan maliyet altı fiyattan ürün verdiğini belirtti.
TÜK’ün açıkladığı fiyat üzerinden üreticinin kilo başına 5.35 TL ödeneceğini belirten Nizam, arpanın Güney Kıbrıs’ta ton başı 430 Euro(0.43 Euro/kg-6.8 TL/kg ), Türkiye’de 6.4 TL/kg, Dünya genelinde üreticinin 6  TL’nin üzerinde ödendiğini belirtti.
TÜK’e arpa veren üreticilerin küçük üreticiler olduğunu, bazı küçük üreticinin hasat edilen arpayı yere boşaltması ve tekrardan kamyona yükletmesi fazla maliyet yaratacağından ürünlerini kuruma vermeyi tercih ettiğini anlatan Nizam, “Üreticilere çağrımızdır, arpanıza sahip çıkın, Çiftçiler Birliği ile hükümet uzlaşana kadar bekleyin” dedi.

"Yasak olmasına rağmen arpa alımı yapılıyor"
Arpa ve buğday alımını, yasa gereği TÜK dışında kimsenin yapamayacağını belirten Nizam, bir kamu kurumu bir de işletmenin yasak olmasına rağmen arpa alımı yaptığını ileri sürdü.
Hükümet temsilcileri ile görüşme taleplerinde bulunduklarını ancak aldıkları yanıtın, hükümet güvenoyu aldıktan sonra görüşebilecekleri yönünde olduğunu belirten Nizam, “Üretici her gün zarar görüyor, gerek dolu yağışı, gerek dondan gerekse de yangından zarar görüyor”  dedi.
Üreticide TÜK’e verecek 20-25 bin ton arpası bulunduğunu, ancak hükümetin hayvancıya satışta sübvanseye yapmayacağını açıkladığını belirten Nizam, bu durumda hiçbir kesimin, ne çiftçinin ne hayvan üreticisinin ne de imalatçının memnun olmadığını belirtti.

Beyoğlu: Maliyeti 8 lira
Birlik Genel Sekreteri Mustafa Beyoğlu ise, döviz bazında hesaplandığında, bir dönüm için, icarlama, sürme, tohum alımı ve ilaçlama masrafının 100 Sterlin, bugünkü karşılığı 2 bin TL olduğunu, devletin dönüm başına öngördüğü ürünün 250 kg olduğu baz alındığında, 2021-2022 sezonunda kilo başına maliyetin 8 TL olduğunu belirtti.
Beyoğlu, “Üretici bilinçli olarak zarar ettiriliyor” dedi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner464

banner473