banner556

Çip sorunu çözüldü

Üstel, yeni nesil KKTC pasaportlarının Türkiye’de üretileceğini ve 2022 sonuna doğru ülkeye geleceğini söyledi

Çip sorunu çözüldü

Başbakan Ünal Üstel, Türkiye’nin üretmeye başlayacağı yeni nesil pasaportların 2022 sonuna doğru KKTC pasaportlarında da uygulanmasını hedeflediklerini söyledi.
Üstel, pandemi dönemiyle çip üretiminde dünyada yaşanan sıkıntı karşısında KKTC’nin mağdur olmaması için Türkiye ile bu alanda da işbirliğine girildiğini kaydetti.
Verilen bilgiye göre, Başbakan Ünal Üstel, Türkiye Cumhuriyeti Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü Abdullah Yasir Şahin’i kabul etti.
Başbakan Üstel, İçişleri Bakanlığı görevini yürüttüğü dönemde, KKTC’nin pasaport ve kimliklerde “kanayan büyük bir yara” ile karşı karşıya kaldıklarını tespit ettiklerini ve bunu düzeltmek için acil olarak girişim başlattıklarını belirtti.
KKTC’nin çip hizmeti aldığı şirketlerin üretimden vazgeçmesi nedeniyle yaşanacak olan sıkıntıyı gidermek için hemen girişim başlattıklarını kaydeden Başbakan Ünal Üstel, hemen Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’ndeki ilgili yerler ile temasa geçerek, pasaportların TC menşeli olarak devletten devlete üretmek için çalışma başlattıklarını ifade etti.
Başbakan Ünal Üstel, KKTC’deki incelemelerde bulunan ekibin yıl sonuna kadar KKTC’nin yeni pasaportlarını üreterek vatandaşların kullanımına sunulacağını ifade etti.         
Türkiye Cumhuriyeti Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü Abdullah Yasir Şahin, Başbakan Ünal Üstel’e yeni görevinde başarılar diledi.
Şahin, yılsonuna kadar KKTC’nin yeni nesil pasaportları üretmeyi hedeflediklerini kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner465