banner564
banner556

Albay Yılmaz’a 15 yıl

Girne’den, Yunanistan’a kaçmaya çalışırken ‘Gitar’ teknesinde yakalanan ve Ankara’ya götürülen üst düzey askerler FETÖ’den yargılandı

Albay Yılmaz’a 15 yıl

 Yunanistan’a kaçma hazırlığı yaparken Girne Kalesi arkasında bekleyen ‘Gitar’ isimli teknede tespit edilerek yakalanan Kurmay Albay Mehmet Yılmaz ile Yarbay Ersan Yağcı ve KKTC’deki Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yönelik operasyonlarda tutuklanan üst düzey 8 asker hakkındaki dava sonuçlandı.

FETÖ’nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında KKTC’de konuşlu Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Kolordu Komutanlığı'ndaki (KTBK) eylemlere ilişkin davada Mehmet Yılmaz ile Yarbay Ersan Yağcı, "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım" suçundan 15'er yıl hapisle cezalandırıldı ve tutukluluk hallerinin devamı kararlaştırıldı.
Davanın iddianamesinde KKTC’de görevli olan üst düzey askerlerin darbe girişimi gecesi saat 22.45 sıralarında harekete geçtikleri, liman ve havaalanlarını kontrol etmeye kalkıştıkları, girişim başarısız olunca tüm kayıtları sildikleri yer aldı.

10 sanıklı davada 9’u ceza aldı
Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın karar duruşmasında sanıklar ve avukatları hazır bulundu. Sanıkların son sözlerinin alınması ve müzakere arasının ardından Mahkeme Başkanı Bahtiyar Çolak, mahkeme heyetinin hükmünü açıkladı. 
Buna göre, olay tarihindeki rütbelerine göre tutuklu sanıklardan Albay Mehmet Yılmaz ile Yarbay Ersan Yağcı, "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım" suçundan 15'er yıl hapisle cezalandırıldı ve tutukluluk hallerinin devamı kararlaştırıldı.
Mahkeme, aynı suçtan Yarbay Zafer Güvercin, Yüzbaşı Serkan Cesur ve Astsubay Hakan Alp'i ise 12 yıl 6'şar ay hapse mahkum etti. "FETÖ üyeliği" suçundan Yarbay Ali Metin Özer'i 8 yıl 1 ay 15 gün hapisle cezalandıran mahkeme, astsubaylar Abdullah Sacid İnceoğlu ve Okan Bölükbaş'a 6 yıl 3'er ay, astsubay Serdal Ayhan'a ise 2 yıl 2 ay 7 gün hapis cezası verdi. Olay tarihinde albay rütbesinde görevli olan Fahri Nazmi Genç ise üzerine atılı suçlardan beraat etti.

İddianameden
Dava konusu eylemlere ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sözde yurtta sulh konseyince 15 Temmuz'da askeri birliklere gönderilen sıkıyönetim direktiflerinin saat 22.55'te KTBK'ye ulaştığı, kanuna aykırı içerikli mesajların bazı şüpheliler tarafından KKTC'de konuşlu ana üst ve bağlı birliklere yönlendirildiği anlatılıyor.
Bazı şüphelilerin sıkıyönetim direktifi ve eklerinden önceden haberdar oldukları ve darbe girişiminden önce sorumluluk alanlarıyla ilgili çalışma yaptıkları belirtilen iddianamede, darbenin başarısız olmasının ardından bu çalışmaları bilgisayardan sildiklerinin tespit edildiği kaydediliyor.
Sözde sıkıyönetim emirlerinde şüphelilere, KKTC Ercan Havaalanı ve limanların kontrol altına alınması gibi görevlerin verildiği ifade ediliyor.

Ne olmuştu
FETÖ üyesi oldukları gerekçesiyle ordudan ihraç edilen ve arananlar listesine alınan Kurmay Albay Mehmet Yılmaz ile Yarbay Ersan Yağcı ve beraberindeki 16 üst düzey asker, 28 Temmuz 2018 tarihinde Yunanistan’a kaçmak isterken, Girne Kalesi arkasında bekleyen ‘Gitar’ isimli teknede tespit edilerek yakalanmıştı.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473