banner564

Alım gücü korunacak

Başbakan Üstel, kamuda yetkili sendikalarla çalışanlara ek artış konusunda uzlaşıya varıldığını açıkladı

Alım gücü korunacak
banner598

Başbakanlık, hükümet ile kamuda yetkili sendikaların dün yaptığı toplantıda, “47/2010 sayılı yasa kapsamındaki çalışanlara ek artış yapılması konusunda uzlaşıya varıldığını” bildirdi.
Hükümet ile sendikalar, “2024 yılında hayat pahalılığı ödeneğinin her altı ayda bir değil, dört ayda bir verilmesinin sağlanması için gerekli çalışmaların başlatılması” konusunda da uzlaşıya vardı.
Açıklamada, hükümetin, görevi devraldığı günden bugüne dünyada, Türkiye’de ve ülkede derinden hissedilen ekonomik dalgalanmaların, halkın alım gücünü ve yaşam standartlarını etkilememesi adına elinden gelen çabayı ortaya koyduğu ve tüm imkanlarını halk için seferber ettiği vurgulandı.
Bu çerçevede Başbakanlık’ta dün Başbakan Ünal Üstel başkanlığında kamuda yetkili sendikalarla toplantı yapıldığı ve “47/2010” sayılı yasa kapsamındaki çalışanlara ek artış yapılması konusunun değerlendirildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Gerçekleştirilen görüşmede, 47/2010 sayılı yasa kapsamında göreve başlayan; Orta Okul Öğrenimli Hizmet Sınıfları ve İşçiler Derece IV ve III, Orta Öğrenimli Hizmet Sınıfları Derecesi IV ve III ile Yüksek Öğrenimli Hizmet Sınıfları Derecesi III. ve II. baremlerinde çalışanlara ek artış verilmesi konusunda,  kamuda yetkili beş sendika (Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası, Kamu Görevlileri Sendikası, Kamu İşçileri Sendikası, Kıbrıs Türk Orta Öğretim Öğretmenler Sendikası, Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası) ile uzlaşıya varılmıştır.

Yüzde 4 ve yüzde 3.30 oranında ek artış
Buna göre, Maliye Bakanlığı’nın yapacağı çalışma ile 47/2010 sayılı yasa tahtında istihdam edilen kamu görevlilerine verilen hayat pahalılığı oranına ek olarak derecelerine göre ayarlanacak şekilde yüzde 4 ve yüzde 3.30 oranında ek artış yapılacaktır.
Bugün gerçekleşen görüşmede aynı zamanda 2024 yılında hayat pahalılığı ödeneğinin her altı ayda bir değil, dört ayda bir verilmesinin sağlanması için gerekli çalışmaların başlatılması,
Ocak 2024’te yapılacak düzenleme ile Maliye Bakanlığı tarafından, 47/2010 sayılı yasa tahtında istihdam edilen kamu görevlilerinin vergi dilimlerinde ve muafiyetlerinde iyileştirilme yapılması,
Kısa bir zaman içerisinde Başbakanlık’a bağlı Personel Dairesi, Maliye Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve sendika temsilcilerinden oluşan bir komisyon kurulması ve komisyon tarafından 47/2010 sayılı yasa kapsamındaki barem tablolarında iyileştirilme çalışması yürütmesi konularında da uzlaşıya varılmıştır.”

Yağcıoğlu ve heyetinden Üstel’e ziyaret
Öte yandan Başbakan Ünal Üstel, İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Başkanı Gürkan Yağcıoğlu ve heyetini kabul etti.
Başbakanlıktan verilen bilgiye göre, kabulde, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu ile Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer de yer aldı.
Görüşmede, Deprem Denetim Komitesi çatısı altında, okulların risk değerlendirilmesinin yapılması ve güçlendirilmesi konusunda çalışma yapılması için görevlendirilen inşaat mühendislerinin ihtiyaç duyulan okullara ait güçlendirme projeleri, İMO Başkanı Gürkan Yağcıoğlu tarafından Başbakan Ünal Üstel’e sunuldu.

İnşaat süreci başlayacak
Başbakan Ünal Üstel kabulde yaptığı konuşmada, vizelendirilen güçlendirme projelerinin, ihale sürecinin tamamlanarak en kısa sürede inşaat sürecini başlatacaklarını kaydetti.
Başbakan Üstel, İMO’nun okullar ile ilgili tespit ve tetkik sürecini büyük efor sarf ederek kısa sürede tamamladığını söyleyerek, emeği geçen herkese teşekkür etti.
İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Başkanı Gürkan Yağcıoğlu ise, tamamlanan güçlendirme projelerinin yanında tüm okulların yüzde 90’ında laboratuvar deneylerinin tamamlandığını belirtti. Yağcıoğlu, Başbakan Ünal Üstel ve bürokratlarına, kendilerine verdiği destekten dolayı teşekkür etti.
 

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2023, 16:20
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ck
Ck - 1 ay Önce

Özel sektörde çalışanlara da 4 ayda bir hayat pahalılığı verilsin ozaman!!!! Ya da 4 ayda bir asgari ücret güncellensin

SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473