banner564
banner556

Ata tohumları korunacak

Cittaslow üyesi belediyeler ile Taşkent Doğa Park arasında iş birliği protokolü imzalandı

Ata tohumları korunacak

Ata tohumlarının saklanması, çoğaltılması ve kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla kurulan Kıbrıs Ulusal Tohum Bankası için Cittaslow üyesi belediyeler ile Tohum Bankası’nın bulunduğu Taşkent Doğa Park arasında iş birliği protokolü imzalandı.
Sakin Şehir (Cittaslow) üyesi Yeniboğaziçi Belediyesi’nden verilen bilgiye göre, hibrit tohumların aksine kendini devamlı yenileyebilen ata tohumlarının saklanıp çoğaltılması amaçlanan iş birliği protokolüne, Yeniboğaziçi Belediyesi yanında, Cittaslow üyesi Lefke, Mehmetçik, Geçitkale ve Tatlısu Belediyeleri ile Taşkent Doğa Parkı imza attı.
Taşken Doğa Parkı bünyesinde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) desteği ile kurulan Kıbrıs Ulusal Tohum Bankası’nda gıda güvenliği açısından güvence olarak görülen ata tohumlarının yanında, endemik, dar yayılışlı ve korumada öncelikli bitki türlerinin tohumları da uluslararası standartlarda korunacak.
KKTC Cittaslow Ağ Başkanı ve aynı zamanda Yeniboğaziçi Belediye Başkanı olan Mustafa Zurnacılar yaptığı açıklamada, Cittaslow Ağı üyeleri olarak, gıda güvenliği ve sağlıklı gıda için yapılan tarımsal çalışmaları önemsediklerini ve her zaman destek verdiklerini kaydetti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner465