banner564

Ayrılmaz bir parçası

Tatar, Doğu Akdeniz’de bağımsız bir devlet olan KKTC’nin, Türk dünyası için önemine vurgu yaptı

Ayrılmaz bir parçası
banner598

Çeşitli temaslar için İstanbul’da bulunan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Avrasya Stratejik Araştırmalar Platformu’nun (ASAD) önceki gün düzenlediği iftar yemeğine katıldı.
Verilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Tatar, burada yaptığı konuşmada, Doğu Akdeniz’de bağımsız bir Türk devleti olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin, Türk dünyasının vazgeçilmez bir parçası olduğunu söyledi.
Cumhurbaşkanı Tatar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin egemen eşitlik temelinde varlığını sürdüreceğini belirterek, Türk milletinin ayrılmaz ve kopmaz bir parçası olduğunu vurguladı.
Kıbrıs’ta federal temelde bir antlaşma ile Kıbrıs Türkü’nü zaman içinde yok edilişe sürükleyecek bir duruma asla onay verilmeyeceğini dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar, Gazze’de yaşananları görünce Türkiye Cumhuriyeti’nin garantörlüğü ve Türk askerinin askeri varlığının öneminin daha iyi anlaşıldığını kaydetti.
Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türkü’nün kurucu ortağı olduğu devletin üç yıl sürdüğünü, ardından Rum-Yunan ikilisinin adayı bir Helen adası yapmak istediğini ancak Kıbrıs Türkü’nün Türkiye’nin desteğiyle izin vermediğini anlattı. 
Egemen eşitlik ve uluslararası eşit statünün kabul edilmesiyle yeni ve resmi müzakerelere başlanacağını belirten Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, iki devletli bir antlaşma istediklerini ifade etti.
Tatar, Kıbrıs Türkü’nün haklı mücadelesine verdiği destek ve davanın Türk kamuoyuna duyurulmasını sağladığı için ASAD Genel Başkanı Murat Doğanay’a ve Türk medyasına teşekkür etti.

 Kıbrıs Türk Kültür Derneğini ziyaret etti
Öte yandan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar İstanbul’da Kıbrıs Türk Kültür Derneği yöneticileri ve üyeleriyle bir araya geldi
Cumhurbaşkanı Tatar, Dernek ziyaretinde üyelere hitaben yaptığı konuşmada uzun yıllar başkanlık yaptığı İstanbul Türk Kültür Derneğinde çok anıları olduğunu belirterek, 1946 yılında Derneğin kurucusu olan Prof. Dr. Derviş Manizade’nin yaptığı çalışmaların önemine değindi.
Derneğin başkanlığını yapan ve yönetiminde bulunan tüm isimlere değinerek, hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet dileyen Tatar, Derneğin tüm başkan ve üyelerinin Kıbrıs Türk halkının mücadelesi ve varlığı için emek verdiğini kaydetti.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner474