banner564

Bağımsız bir denetim şart

Merkezi Cezaevi’ni ziyaret eden CTP heyeti, personel eksikliğinin mevzuata uygun şekilde ve en kısa sürede giderilmesi gerektiğini belirtti

Bağımsız bir denetim şart
banner598

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekilleri Ürün Solyalı, Fazilet Özdenefe ve Ongun Talat, Haspolat’taki Merkezi Cezaevi’ni ziyaret ederek, İçişleri Bakanlığı temsilcileri ve cezaevi yönetimiyle toplantı yaptı.
Açıklamaya göre, yaklaşık 2 saat süren toplantıda CTP heyeti, yeni cezaeviyle ilgili kapsamlı bilgi aldı.  Toplantıda özellikle son günlerde basına yansıyan mahkum hakları ihlallerine yönelik iddialar gündeme getirilerek, cezaevindeki uygulamalar ile ilgili detaylı bilgi alındı.  
CTP milletvekilleri toplantı sonrasında yaptıkları açıklamada, elde ettikleri verileri de paylaştı. 
Merkezi Cezaevinde toplam 857 mahkumun bulunduğunu bildiren vekiller, bunların 350’sinin yabancı uyruklu, 212’sinin Türkiye Cumhuriyeti (TC) uyruklu ve 295’inin de KKTC vatandaşı olduğuna ve 144 mahkumun ise hala eski cezaevi binasında bulundurulduğuna dikkat çekti.
Toplam 37 genç/çocuk mahkumun bulunduğu ancak personel yetersizliğinden ötürü, 64 kişi kapasiteli çocuk bölümünün henüz açılamadığı ve çocuk mahkumların diğer mahkumlarla aynı binada bulundurulduğu kaydedildi.  

“Cezaevinde bağımsız denetim kurumsallaşmak zorunda”
Cezaevindeki personel eksikliğinin mevzuata uygun şekilde ve en kısa sürede giderilmesinin çocuk hakları, mahkum hakları ve cezaevi personelinin sağlıklı çalışma koşulları açısından hayati önem taşıdığına dikkat çeken vekiller, cezaevindeki uygulamalar ile ilgili olarak bağımsız bir denetleme mekanizmasının kurulmasının da ivedi olduğuna vurgu yaptı.
Vekiller, yürürlükte olan mevzuat ve özellikle Cezaevi Tüzüğü uyarınca, Cezaevi Danışma Kurulu'nun siyasi otorite tarafından atanması nedeniyle bağımsız bir denetleme yapmasının mümkün olmadığını ifade etti.

YKP: İşkence iddiaları araştırılsın
Öte yandan Yeni Kıbrıs Partisi (YKP) Genel Sekreteri Murat Kanatlı, cezaevindeki işkence ve kötü muamele iddialarının araştırılmasını talep etti.
Kanatlı, cezaevinde işkence ve kötü muamele haberleriyle ilgili yaptığı yazılı açıklamada, derhal Kıbrıs Türk Barolar Birliği ve Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği temsilcilerinden oluşan bir ekibe, cezaevi ve karakolları denetleme hakkı verilmesi gerektiğini belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner608

banner581

banner473