banner564

Büyük övgü aldı

Birkan Uzun’un, Antarktika'daki Vinson Dağı'nın zirvesinde KKTC bayrağını dalgalandırması büyük sevinç yarattı

Büyük övgü aldı
banner598

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yaşan Kıbrıslı Türk dağcı Birkan Uzun, Antarktika'nın en yüksek noktası Vinson Dağı'nın zirvesinde, KKTC bayrağını dalgalandırdı. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Başbakan Faiz Sucuoğlu ve KKTC'de çok sayıda kişi Uzun'u tebrik etti.
Aslen Güzelyurtlu olan Uzun, 16 Aralık'ta 4 bin 892 metre yüksekliği ile Antarktika'nın en yüksek noktası olan Vinson Dağı'nın zirvesine çıkarak KKTC bayrağını dikti.
Bu ana ilişkin fotoğrafı Facebook hesabından bir mesajla paylaşan Uzun, buraya tırmanan ilk Kıbrıs Türkü olmanın gururunu yaşadığını belirtti.

Uzun: Benim için bir ayrıcalık
Uzun, "Ülkemizin bayrağını zirvede dalgalandırabilmek ve insanlarımıza büyük veya küçük herhangi bir hedeflerini azim, kararlılık ve inançla başarabileceklerini gösterebilmek benim için bir ayrıcalıktır" ifadesini kullandı.
Zirveden inmesinin ardından çektiği bir videoyu paylaşan Uzun, görüntüde şunları söyledi: 
"KKTC bayrağımızı bu zirvede dalgalandırabildiğim için çok gururluyum. Burada, bu bayrağı tanımayan herkese KKTC'yi ve Kıbrıslı Türklerin hikayelerini anlatıyorum. Arkadaşlar, biz yıllardır ambargolar altında yaşadık ve yaşamaya devam ediyoruz. Sizlere vermek istediğim mesaj; hedefiniz ne olursa olsun, aklınıza koyarsanız mutlaka başarabilirsiniz. Buna, ambargolar ve hiç kimse engel olamaz. Her şey kafada ve kalpte biter. Dünyanın neresine bakarsanız başarılı Kıbrıslı Türkleri görebilirsiniz. Dünya bunu bilmiyor olabilir ama bilecek. Başarılarımızla yavaş yavaş ülkemizi tanıtmaya devam ediyoruz. Ben de bu tanıtıma katkıda bulunabildiğim için çok mutlu ve gururluyum."

Cumhurbaşkanı ve Başbakan'dan tebrik
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, sosyal medya hesabından paylaşımda bulunarak Uzun'u tebrik etti. Tatar, " Kıbrıslı bir Türk olarak gururumuz büyük. Birkan'ı yürekten kutluyor, başarılarının devamını diliyorum” ifadelerini kullandı.
Başbakan Faiz Sucuoğlu da sosyal medya hesabından paylaştığı mesajında, "Kıbrıslı Türk kardeşimiz Birkan Uzun'un Antartika’nın en yüksek noktası olan Vinson Dağı’na tırmanması bizler için büyük gurur kaynağı iken zirvede KKTC bayrağını açması, bende daha da tarifi imkansız duygulara neden oldu" ifadelerine yer verdi.
KKTC'de çok sayıda kişi de sosyal medya hesabından Uzun'u tebrik etti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner474