banner564
banner556

Ced: Müze kafe olacak

Gazimağusa’daki Şömineli Ev’in restoran amaçlı kiralanması için ihale açılması protesto edilecek

Ced: Müze kafe olacak

Gazimağusa’daki “Şömineli Ev”in restoran amaçlı kiralanması için Turizm ve Çevre Bakanlığı tarafından ihale açılması bugün saat 13.30’da protesto edilecek.
Mağusa İnisiyatifi’nden yapılan açıklamada, “Kentimizin en önemli tarihi eserlerinden ve kültürel miraslarımızdan biri olan Şömineli Ev’in restoran amaçlı kiralanmasına dönük Turizm ve Çevre Bakanlığınca ihale açılmıştır.  Bu kabul edilmez durumu protesto etmek ve oranın kamusal amaçlı kullanılmasına destek vermek için perşembe günü saat 13.30’da Şömineli Ev’de olacağız.” denildi.
Açıklamada, kente ve kültürel mirasa sahip çıkmak isteyen duyarlı vatandaşlara eyleme katılma çağrısı yapıldı.
Destekleyen örgütler şöyle:
“Mağusa İnsiyatifi, Mağusa Kent Müzesi Girişim Grubu, DAÜ Kentsel Araştırma ve Geliştirme Merkezi, Mağusa Gençlik Birliği, Hayata Dokun Hareketi, Mağusa Suriçi Derneği (MASDER), Kıbrıs Sanat Derneği, Kıbrıs Polifonik Korolar Derneği, Mağusa Kültür Derneği, Mağusa Kadın Merkezi (MAKAMER), Othello Folklor Derneği, Mağusa Yaşam Platformu”

Ced: Meyhane olacağı gerçek değil
Öte yandan Eski Eserler ve Müzeler Dairesi Müdürü Nazım Ced, Mağusa’da bulunan tarihi Şömineli Ev’in meyhane olacağı iddialarının gerçek dışı olduğunu açıkladı.
Açıklamaya göre, Ced, uzun yıllar atıl duran Şömineli Ev’in, Fikri Ataoğlu’nun bir önceki Turizm Bakanlığı döneminde restore edildiğini ancak meyhane olacağı yönünde bir durumun söz konusu olmadığını söyledi.
Şömineli Ev’in müze olarak tasarlandığını belirten Ced, nüfusun arttığı bölgede soluklanma imkânı yaratma adına tüm tarihi mekanlarda olduğu gibi, müze-cafe konseptli bir yapının düşünüldüğünü kaydetti.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hüseyin Becer
Hüseyin Becer - 11 ay Önce

Eski polis binası restore edilip ikisi birlikte zıyarete açılmalı. Osmanlı döneminde polis binasının bir kısmı buraya aitti. İçerde bir de kafe açılıp ziyaretçilere hızmet verebilir. Bütünü ile verilmesi amaç dışı kullanılacağıdır. Çünkü burası çok büyüktür.

SIRADAKİ HABER

banner471

banner566

banner474

banner565