Çözüm iki devletli

Ülkede yaşayan yabancıların yeni yılını kutlayan Cumhurbaşkanı Tatar mesajında Kıbrıs sorununa da değindi:

Çözüm iki devletli
banner432

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC'de yaşayan Hristiyan vatandaşların Noel ve yeni yılını kutladığı mesajında Kıbrıs sorununa da değindi. 
Tatar, artık Kıbrıs’ta egemen eşitlik temelinde yan yana yaşayan iki devletin iş birliği çözüm modeli için Türkiye’nin desteğiyle çalıştıklarını ifade etti.
Cumhurbaşkanı Tatar, mesajında KKTC’de yaşayan yabancılara, Ekim ayında Cumhurbaşkanı olarak seçilmesi nedeniyle gönderdikleri mesajlar için teşekkür ederek ekonomik ve kültürel anlamda toplumumuza yaptıkları katkı ve yardımlardan dolayı memnuniyetini ifade etti.
Vatandaşlık ve mülkiyet konularında KKTC’de yaşayan yabancıların sorunlarını dikkate aldığını ve bu konularda sivil kuruluşlarla diyalog başlattığını da belirten Tatar, yeni yıla girerken sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyulmasına önem verilmesini hatırlatarak, KKTC’de yaşayan Hristiyanların Noel ve yeni yılını kutladı.

En güvenli yer KKTC
Cumhurbaşkanı Tatar yayımladığı mesajda, 2020 yılının pandemi dolayısıyla zorluklarla geçtiğini ancak KKTC’nin diğer pek çok ülkeyle kıyaslandığında pandemi sürecini başarıyla yönettiğini belirterek KKTC’nin en güvenli ülkelerden biri olduğunu kaydetti.
Cumhurbaşkanı Tatar, gerek Başbakanlığı döneminde hükümetin gerekse şimdiki hükümetin sağlığı ön planda tutarak alınan tedbirlerle, dengeli bir şekilde ekonomiyi ve ülkenin farklı sektörlerini de koruduklarını belirtti.
Yeni bir yıla girerken, insanlık dışı izolasyonların ülkede yaşayan, ülkeyi seven ve yatırım yapan vatandaşları da etkilediğini ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, ticaret ve doğrudan uçuşlar konusunda verilen sözlere rağmen Kıbrıslı Türklere uygulanan izolasyonların devam etmesinin utanç verici olduğunu dile getirdi.
Cumhurbaşkanı Tatar şunları kaydetti:
“Rum tarafının engellemeleri nedeniyle Kıbrıslı Türkler, birçok uluslararası spor turnuvalarına kendi bayrakları ve kimlikleriyle ne yazık ki halen katılamıyor. Yeni yılın, önceden verilen sözlere ve evrensel insan hakları yasalarına uyularak uluslararası toplumun yaklaşımını yeniden değerlendirmesine ve tüm KKTC vatandaşları ve dünyanın diğer ülkeleri arasında doğrudan ticaret ve doğrudan uçuşların yolunun açılmasına vesile olmasını dilerim.”
Cumhurbaşkanı Tatar, 2004 Annan Planı referandumunda ve son olarak 2017’de Crans Montana sürecinin başarısızlıkla sonuçlanmasında Kıbrıslı Türklerin olumlu tavırlarına rağmen Rum tarafının maksimalist taleplerle yönetim ve doğal kaynakların paylaşımını reddettiklerini hatırlattı. 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
YORUMLAR
Türk vatandasi
Türk vatandasi - 2 ay Önce

Sn.tatar cumhurbaşkanlığı iz kutlar şahsınıza da tüm KKTC VATANDASLARİNA sağlıklı mutlu huzurlu yeni bir yıl dileklerimi iletirim.uzun zamandır (c.baskani seçilmeden )sizi takip ediyorum.gorusleriniz ve söylemlerinin tüm yurttaşlarınız için bir ümit isigi olmaktadır.yolunuz uzun ve muskulatli değerleriniz ve yonunuzden sapmamaniz en büyük arzumdur.bizim için tarih ve tatil beldesi kıymetlidir.yolunuz açık oldun.saygilatimla salginsiz hür KKTC de görüşmek dileklerimle

SIRADAKİ HABER

banner464

banner459

banner474

banner460