banner564

Çözüm önerileri ele alındı

Milli Eğitim Bakanlığı, YÖDAK ve YÖK Heyeti değerlendirme toplantısı yaptı; yükseköğretimde yaşanan sorunlar görüşüldü

Çözüm önerileri ele alındı
banner598

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) ile teknik çalışmalar yapmak üzere KKTC’ye gelen Yükseköğretim Kurulu (YÖK) heyetiyle değerlendirme toplantısında bir araya geldi.
Bakanlıktan verilen bilgiye göre, toplantıya, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, KKTC Başbakanlık Müsteşarı Hüseyin Cahitoğlu, YÖK Başkan Vekili ve Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Haldun Göktaş ile YÖK temsilcileri, bakanlık bürokratları ve uzmanları katıldı.
Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu toplantı öncesi açıklamasında, üniversitelerle ilgili işleri yürütmekte sorumluluğu bulunan bakanlık olarak uzun yıllardır YÖK ile iletişimde olduklarını, yükseköğretimde yaşanan veya yaşanabilecek sorunların çözümü konusunda sürekli iş birliği yaptıklarını belirtti.
Çavuşoğlu, bu iş birliğini geliştirmek adına iki kurum arasında protokoller imzalandığını anımsattı.
Son zamanlarda KKTC'de yükseköğretimle ilgili bazı tartışmaların olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, bu tartışmaların geçici olduğunu ve yaşananların, alınması gereken tedbirlerin hızlandırılması adına fayda sağlayabileceğini söyledi.
Nazım Çavuşoğlu, bakanlık olarak bu konularda sürekli gelişim içinde olduklarını ve yükseköğretimin gelişmesi için çalıştıklarını dile getirerek, “YÖK heyetinin gelmesi ile birlikte yaşanılan sıkıntıları ve üniversitelerin genel durumunu değerlendirme fırsatı bulacağız. Bu değerlendirmeden sonra da alınması gereken tedbirleri alacak, yasalarımızda eksiklik varsa bunları toplayarak, geleceğe doğru yürümeye devam edeceğiz” dedi.

Göktaş: Acil bir durumla karşı karşıyayız 
YÖK Başkan Vekili ve Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Haldun Göktaş ise, yükseköğretimin büyük ölçüde birbiri ile entegre ve iç içe olduğunu belirtti. 
Göktaş, KKTC'deki yükseköğrenim alanındaki yapılanmanın uzun bir emeğin ürünü olduğunu belirtirken, uluslararası standart hedefi doğrultusunda oluşturulan bu sistemin büyük bir vizyonun ürünü olduğunu vurguladı.
Göktaş, yaşanan sıkıntıların giderilmesi için önemli bir çalışma yaptıklarını ve 9 kişilik geniş bir heyetle KKTC'ye geldiklerini ifade ederken, “Şu anda acil bir durumla karşı karşıyayız ve bu durumla ilgili ne yapabileceğimizi değerlendiriyoruz. Umarım her şey olumlu bir şekilde çözüme kavuşur" diye konuştu.

Feyzioğlu: Biz bu sorunları da el birliği ile çözeceğiz
Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu da konuşmasında, bir üniversitede başlatılan soruşturmanın KKTC üniversite sisteminin genelini kötülemek ve karalamak için kullanılmasına izin verilmemesi gerektiğini kaydetti.
Yükseköğretim Kurulunun Başbakan Ünal Üstel’in talebi üzerine KKTC’ye geldiğini ve Türkiye olarak her türlü teknik desteği vermeye hazır olduklarını ifade eden Feyzioğlu, “Sorunları olduğundan daha fazla büyütüp, çıkılmaz gibi gösterip, devleti ve kurumlarını da küçük düşürmeye kimsenin kalkışmaması lazım. Biz bu sorunları da el birliği ile çözeceğiz. Herkes müsterih olsun” dedi.
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Turkish Power
Turkish Power - 3 hafta Önce

Yurtdisi universitelerden usulsuz yatay gecisle (rusya kazakistan makedonya tayaristan vs) illegal ve yonetmeliklere aykiri olarak adakent kibris saglik girne yakindogu vs tip/dis/eczaciliga kaydedilen yaz okulu sahtekarligi ile donem tamamlatilmis gosteren YKS ile girmemis TC uyruklu ogrenciler canak tutan danismanlik firmalari uluslararasi ofis yetkilileri gozyuman YODAK ekibi ne olacak

Hasan Nury
Hasan Nury - 3 hafta Önce

YÖDAK’IN Diplomaları da SAHTEMİDİR acaba ?

SIRADAKİ HABER

banner471

banner473