banner564
banner622

Çözüm aramayı tercih etti

Mülkiyet hakkının ihlal edildiği gerekçesiyle kullanım kaybı ve manevi tazminat ödenmesine karar verilen bir Kıbrıslı Rum, TMK’ya başvuru yaptı

Çözüm aramayı tercih etti
banner598

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nce güvence altına alınan mülkiyet hakkının ihlal edildiği gerekçesiyle kullanım kaybı ve manevi tazminat ödenmesine karar verilen bir Kıbrıslı Rum, Taşınmaz Mal Komisyonu’na (TMK) başvuru yaptı.
TMK önüne getirilen yeni başvurunun Loizidou benzeri mülkiyet başvurularından olduğu öğrenildi.
AİHM’in ihlal kararının icra denetimi Avrupa Konseyi Delegeler Komitesi önünde sürüyor. Bu başvuruda başvuru sahibi Rum'un TMK’ya başvurusunun Delegeler Komitesi önündeki icra sürecini de olumlu etkilemesi bekleniyor.
Benzer içerikli olan Lozidou kararındaki başvuru sahibinin aksine, bu başvurudaki Kıbrıslı Rum başvuran, TMK önünde çözüm aramayı tercih etti.
Bu gelişmenin, TMK’nın etkinliğini, Rum tarafının iddialarının aksine pekiştirdiğine dikkat çekiliyor.

Loizidou davası
Kıbrıslı Rum Titina Loizidou, 22 Temmuz 1989'da, KKTC'de toprak ve mülkünün kaldığı gerekçesiyle Türkiye aleyhine AİHM'e başvurmuştu. AİHM, Loizidou'nun başvurusunu karara bağlayarak, Loizidou'ya maddi tazminat ödenmesine karar vermiş ve  2 Aralık 2003'te Loizidou'ya tazminat ödenmişti. Delegeler Komitesi, 22 Eylül 2022'de AİHM'in Loizidou kararına yönelik, TMK tarafından alınan önlemleri etkin ve yeterli bularak, incelemeyi kapatmıştı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasa Nuri
Hasa Nuri - 3 ay Önce

Değerli Diyalog TV’nin de yıllardır TMK çalıştırın uyarılarını kayde almayan Yöneticilerimiz ile kasası Boş TMK şayet Kıbrıslı Rum’a KKTCdeki Malının Tazminini ve Taşınmaz malının Parasını ödeyemez ise Mal Sahibi Rum’un gideceği adres Avrupa İnsan Hakları Mahkemesidir !
Başımıza ne gelmişse Ganimet sarhoşluğu ile Bizim olmayan Rum mülklerini Uluslararası Hukuk dışında gayrıysal koçanlayıp Sattığımızdan sonra gelmiştir ! Yıllardır Şerefiye vergisini çalıştıramamızın bedelini ise Başımızı Dizimizi doverek ödeyeceğimiz günler yakındır ,

SIRADAKİ HABER

banner471

banner473