banner564

Duyarlı olalım temiz tutalım

banner587

Girne Antik Liman’da temizlik yapıldı; denizden çıkarılan çöpler görenleri üzdü

Duyarlı olalım temiz tutalım
banner598

Girne Antik Limanı’nda 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla temizlik çalışması yapıldı.
Kuzey Kıbrıs Toplumsal Hizmet Kulüpleri Federasyonu Çevre Komitesi tarafından federasyona bağlı Lions Kulüpleri ve Girne Belediyesi iş birliği ile Girne Antik Limanda yapılan temizlik çalışmasına Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre de katıldı. Gönüllü dalgıçlar eşliğinde gerçekleşen temizlik çalışmasında deniz içerisine atılan çöpler temizlendi.
Toplumsal Hizmet Kulüpleri Federasyonu Başkanı Duygu Adahan Kuran,  Girne Liman’dan çıkan çöpleri gördüklerinde üzüldüklerini söyledi.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre , çevreyi temiz tutmanın sadece devleti yönetenlerin girişimiyle sağlanamayacağına işaret ederek denizin içerisinden dalgıçların çıkardığı atıkların üzüntü verici boyutta olduğunu söyledi.
Girne Antik Limanın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin simge yerlerinden biri olduğuna değinen Töre, herkesin bu anlamda üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini belirtti.
Töre, sağlıklı bir çevre ve sağlıklı bir toplum olmadıktan sonra ekonomik zenginliğin hiçbir önemi olmadığını söyleyerek, “Atalarımızdan miras kalan bu cennet vatanın her karış toprağını, gelecek nesillerimize emanet edeceğimiz bilinciyle çevre konusunda hassas davranmalıyız diye düşünmekteyim.” dedi.

Kuran: Amaç farkındalık
Kuzey Kıbrıs Toplumsal Hizmet Kulüpleri Federasyonu Başkanı Duygu Adahan Kuran, amaçlarının toplumda farkındalık yaratmak olduğuna değinerek Girne Liman’dan çıkan çöpleri gördüklerinde üzüldüklerini söyledi.

Güngördü: Ziyaretçilerin eleştirilerinin başında çevre kirliliği geliyor
Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü de ülkeyi ziyaret edenlerin olumsuz eleştirilerinin en başında çevre kirliğinin geldiğini ifade ederek bu soruna karşı sadece devletin ve belediyelerin çalışmalarının yeterli olamayacağını söyledi.
Duyarlı sivil toplum örgütlerinin Girne’nin can damarı olan Antik Limanda yaptığı etkinliğin önemli olduğunu söyleyen Güngördü, çevre sorunları ile ilgili en çok üzerinde durulması gereken konunun eğitim olduğunu belirtti. 

banner594
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473