banner564
banner556

Ekonomik müjdeler verecek

banner587

Proje açılışları ve törenlere katılmak için ülkeye gelecek olan Oktay’ın yeni protokollere imza atması bekleniyor

banner589
Ekonomik müjdeler verecek

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, bugün KKTC'ye geliyor. Proje açılışları ve törenlere katılmak için ülkeye gelecek olan Oktay’ın yeni protokollere imza atması, Başbakan Ünal Üstel’le birlikte ekonomik teşviklerle ilgili müjde vermesi bekleniyor. 
Başbakan Üstel, geçtiğimiz hafta düzenlediği basın toplantısında Oktay’ın ülkeyi ziyaret edeceğini ve teşvik ile yardım gibi müjdeleri birlikte vereceklerini açıklarken, gözler bugün yapılacak ziyarete çevrildi.
Üstel’in açıklamasına göre; Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nda yaşanan sorunların çözülmesi için Türkiye ile ortak yürütülen çalışmalar kapsamında protokol imzalanacak. Akaryakıt alımı ile ilgili de 5 yıllık Uluslararası anlaşma yapılacak.

Program açıklandı
Bu arada açıklanan ziyaret programına göre; bugün ülkeye gelecek olan Fuat Oktay, 9 Kasım Çarşamba Güzelyurt'ta kadın üretici ve girişimcilerle bir araya gelecek ve Lefkoşa'daki Başbakanlık Veri Merkezi'nde, KKTC vatandaşlarının katılımıyla düzenlenecek toplu açılış ve tanıtım töreninde konuşma yapacak.
Açılışı yapılacak projeler arasında KKTC Kamu Veri Merkezi, Güzelyurt-Lefke ve Balalan-Yenierenköy yolu ile 90 kilometrelik köy yolu bulunuyor. Ayrıca Türkiye'den KKTC'ye su temin projesinin önemli bir parçası olan Orta Mesarya Ovası Sulama İletim Hattı yapımının birinci kısım tanıtımı ve 207 kilometrelik Depo Bağlantı Hattı Projesi'nin tanıtımı yapılacak.
Oktay'ın programı sırasında Gençlik ve Spor Yatırım Projeleri, KKTC Coğrafi Bilgi Sistemi Projesi, KKTC Nirengi Ağı Projesi, KKTC Mesleki Eğitim Kursları Projesi, Türk Maarif Vakfı Projeleri tanıtımı gerçekleştirilecek ve çok sayıda hibe programı ile proje de açıklanacak.

banner571

Elektrikle ilgili önemli adımlar atılması bekleniyor
Başbakan Ünal Üstel, geçtiğimiz hafta Perşembe günü gerçekleştirdiği basın toplantısında Türkiye’nin protokol dışında KKTC’ye bir milyar lirayı aşkın bir katkı yapacağını ifade etmişti. Üstel, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’ın önümüzdeki hafta ülkeyi ziyaret edeceğini, teşvik ve yardım gibi müjdeleri birlikte vereceklerini söylemişti. 
Üstel, ülkede elektrikle ilgili yaşanan tüm sorunlara köklü çözüm getirmek amacıyla Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte çalışma yapıldığını ve protokoller imzalanacağını açıklamıştı. 
Üstel, akaryakıt alımı ile ilgili 5 yıllık Uluslararası anlaşma imzalanacağını, sayaç ihalesine çıkılacağını, Teknecik Santraline filtre takılacağını, santrallerin bakım ve onarımının da Türkiye tarafından yapılacağını kaydetmişti.  

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ck
Ck - 1 ay Önce

Boş

SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473