banner564
banner622

Eleştiriler yanıtlandı

Bir milyar 82 milyon 8 bin 700 TL’lik Başbakanlık bütçesi oy çokluğuyla kabul edildi

Eleştiriler yanıtlandı
banner598

Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi, bir milyar 82 milyon 8 bin 700 TL’lik Başbakanlık bütçesini oy çokluğuyla kabul edildi. Komite daha sonra BRTK bütçesinin görüşmeye başladı.
Başbakanlık bütçesi görüşülürken milletvekillerinin ardından İstatistik Kurumu Başkanı İrfan Tansel Demir ve İstatistik Kurumu Başkan Yardımcısı Sevda Özsaygın, Başbakanlık Müsteşarı Durali Güçlüsoy ile Maliye Bakanı Özdemir Berova eleştirileri ve soruları yanıtladığı konuşmalar yaptı.
İstatistik Kurumu Başkanı İrfan Tansel Demir, bütçe rakamlarına değinerek hane halkı işgücü anketinde çeyreklik dönemine geçileceğini, diğer büyük kalemin ise yazılımlara ilişkin olduğunu belirtti.
Demir, hayat pahalılığı endeksi rakamlarına eleştirilere değinerek, yapılan çalışmaları anlattı. 15 marketten fiyat aldıklarını kaydeden Demir, marketlerle ilgili bilgilerin telefonla alınmadığını söyledi.
Fiyatlarla oynamanın mümkün olmadığını dile getiren Demir, istatistik uzmanı olmadığını ancak kamu yönetiminde yöneticilik tecrübesi bulunduğunu belirtti. Demir, kuruma katkı koyma amacıyla görev yaptığını ifade etti.
Hayat pahalılığına ilişkin metodolojiyi dile getiren Demir, müdahale kabul edilmeden hesaplamaların yapıldığını kaydetti.
Hayat pahalılığını düşük çıkmasının alım gücünün korunması noktasında iyi bir şey olduğunu belirten Demir, hesapların şeffaf bir şekilde paylaşıldığını söyledi.
İstatistik Kurumu’nun bağımsız bir kurum olduğunu belirten Başkan Yardımcısı Sevda Özsaygın da kurumun bağımsız olmadığını ima etmenin tehlikeli olduğunu kaydetti.
Özsaygın, algoritmanın 1976’daki sistemle hesaplandığını ve herhangi bir değişiklik olmadığını belirterek, sepet konusunun ele alınmasının ise değerlendirmede olduğunu söyledi.
İşyerlerini seçerken kriterler olduğunu kaydeden Özsaygın, genel fiyatlar üzerinde değişimi takip ettiklerini ifade etti.

Berova: Vergi kaçağı önlenecek
Maliye Bakanı Özdemir Berova, bütçe toplantılarının verimli olması temennisini dile getirerek, bu yıl hayat pahalılığının yüzde 86 civarında beklendiğine işaret ederek, hesaplamalarının nasıl yapıldığı hakkında katılımcıları bilgilendirdi.
İstatistik Kurumu’nun kendilerine en doğru veya en doğruya yakın verileri sunduklarını belirten Berova, Başbakanlık toplam bütçesinin kurumların toplam bütçesinden fazla olduğu yönündeki söylemlere değinerek, 4’lü hükümet döneminde de durumun aynı olduğunu kaydetti.
Elektrik teşvikleri konusunda bir düzenleme yapılacağını belirten Berova, devletin iç ve dış borç stokunun bugün oluşmadığını, 20-30 seneliğe varan borçlanmalar olduğunu söyledi.
Borçlanma kapasitesinin iç kaynaklar kadar olduğunu ifade eden Berova, vergi kaçağını önleme adına atılacak adımların önemine değindi.
Berova, bunun en önemli yolunun otomasyon sistemin düzeltilmesi olduğunu kaydetti.

Özuslu: Kimle kucaklaştığımızı bilmiyoruz
İlk sözü alan CTP Lefkoşa Milletvekili Sami Özuslu, Başbakan Ünal Üstel başkanlığındaki hükümetin icraatlarına eleştirilerde bulundu. Başbakan’ın “dünya ile bütünleşiyoruz” söylemine işaret eden Özuslu, “Kimle kucaklaştığımızı bilmiyoruz ama bu toplumun dünyayla kucaklaşmaya ihtiyacı var” dedi.
“Nüfusu biliriz ama açıklayamayız” söylemini de eleştiren Özuslu, “Kimden ne saklarsınız? Görülmesini, duyulmasını istemediğiniz rakamlar var belli ki” dedi.
Açıklanan enflasyon rakamına da değinen Özuslu, bu verilere nasıl ulaşıldığına ilişkin izah istedi.

Birinci: Uyuşturucu bağımlılığı ortaokula indi
Ardından söz alan CTP Girne Milletvekili Ceyhun Birinci, ülkedeki uyuşturucu sorununa ve Kıb-tek konusuna vurgu yaptı.

Ülkede uyuşturucu bağımlılığının ortaokul çağlarından başladığını ve ve çok ciddi boyutta olduğunu ifade eden Birinci, bütçede bu konuyla ilgili ayrılan miktarın çok az olduğunu söyledi.
CTP Milletvekili Devrim Barçın da bütçe rakamlarının “halka nasıl bakıldığının” göstergesi olduğu için politik rakamlar olduğunu söyledi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner608

banner474