banner564

Elmalarla armutlar karışıyor

banner587

Özersay, hükümetin Anayasa’daki zaruret ilkesini tek yanlı ve keyfi uygulamaya çalıştığını savundu

Elmalarla armutlar karışıyor
banner598

Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı Kudret Özersay, hükümetin yaptığı açıklamalarla, bilerek akıl karıştırdığını, Anayasa’daki zaruret ilkesini tek yanlı ve keyfi uygulamaya çalıştığını savundu. Özersay, “Hükümet hiç boşuna elmalarla armutları bilerek karıştırıp akıl bulandırmaya çalışmasın” dedi.
Özersay, yaptığı açıklamada, geçen yıl cumhurbaşkanlığı seçiminin neden ve nasıl ertelendiğine değinerek, şunları kaydetti:
“Salgın ülkemizde Mart ayı başında başlamış durumdaydı ve Nisan’da seçim vardı. Dünyanın dahi salgın konusunda ne yapacağını bilmediği bir ortamda sağlık şartlarının yarattığı zaruret nedeniyle 6 ay ertelendi. Meclis’te temsil edilen 6 siyasi partinin tamamı, dönemin Cumhurbaşkanı, Yüksek Mahkeme Başkanı, Başsavcısı görüş birliği ile ertelendi. Yani yasama, yürütme, yargı, savcılık görüş birliğine vardığı için Anayasa’daki madde zaruret gerekçesiyle uygulanmadı ve seçim ertelendi.”
“Şimdi hükümet erken seçimin tarihini kendi istediği gibi belirlemek için Anayasa’yı neden ve nasıl bir kenara koymaya çalışıyor?” diye soran Özersay, ortada geçen yıl olduğu gibi bir acil salgın durumu olmadığını, tedbir alarak hayatı devam ettirmeye, kontrollü olarak turizm dahil açmaya gidilen bir dönemde olunduğunu kaydetti.
Özersay, “Zaten hükümetin gerekçesi de sağlık değil, hukuk komitesinde çoğunluğu olmadığı için Anayasa’ya rağmen özel bir komite kurup orada çoğunluğu almaya ve seçim için istediği tarihi tek yanlı olarak belirlemeye çalışıyor. Geçen yıldan farklı olarak yasama, yürütme, yargı bir masa etrafında oturup bu konuda bir görüş birliğine varmadı, yani hükümet tek yanlı ve keyfi bir kararla Anayasa’nın etrafından dolaşmaya çalışıyor” ifadelerini kullandı. 

banner594
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473