banner564

Eylem uyarısı

Hayvancılar Birliği Başkanı Naimoğluları, süt fiyatlarının artırılmasını ve gelirlerin dövize endekslenmesini istedi

Eylem uyarısı
banner598

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, pazartesi günü Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nda tekrar masaya oturacaklarını belirterek, çiğ süt fiyatı ve doğrudan gelir desteklerinin iyileştirilmesi konusunda hayvancının talepleri karşılanmazsa bakanlık önünde eylem tarihini açıklayacaklarını belirtti. Naimoğluları, süt fiyatlarının artırılmasını ve gelirlerin dövize endekslenmesini istedi. 
Hükümete kurların sabitlenmesi çağrısı yapan Naimoğulları, “Pazartesi günü çözüm yoksa eylem tarihi açıklanacaktır. Hayvancıya çağrı yapıyorum, gereken hazırlığı yapsınlar… Çözüm bulunmazsa gereken çözümü daha önce olduğu gibi sokaklarda arayacağız” dedi.

Endişeliyiz 
Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nda dün görüşme yaptıklarını kaydeden Naimoğulları, “Sabahtan bu saate kadar Dolar’da yüzde 7 yükseliş söz konusu” diye konuştu. Bir günde yaşanan yüzde 7’lik yükseliş nedeniyle sektörün nasıl ayakta kalacağıyla ilgili endişeli olduklarını ifade eden Naimoğulları, dövize endeksli maliyetlerin de sürekli arttığını belirtti.
“Birliğin, ‘üreticinin gelirinin dövize endekslenmesi veya girdi maliyetlerinin sabit bir kura endekslenmesi’ önerisine, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz’un çok kızdığını” savunan Naimoğulları, “Bakan, Türk Lirası ile yönetildiğimizi ve Türk Lirası altında ne gerekirse onu yapacağımızı dile getirdi” şeklinde konuştu.

Pazartesi görüşme var
Basın açıklamasında, aslında eylem kararını açıklayacaklarını ancak bakanlığın, birlik yetkililerini Pazartesi günü görüşmeye çağırdığını aktaran Mustafa Naimoğulları, “Biz hiçbir zaman görüşmeden kaçmadık. Pazartesi günü tekrar görüşerek, özellikle birkaç gün dövizin nereye gideceğini de izleyerek, tekrar masaya oturacağız” dedi.
Oğuz’un günü geçiştirmeye çalıştığını ileri süren Mustafa Naimoğulları, şöyle devam etti:
“Bu sektör günü birlik politikalarla yönetilemez. Sektörde hızlı bir şekilde karar alınması gerekir ki ayakta kalabilsin. Döviz kuru altında ezilen insanlar her gün bu yemi almak zorundadır, maliyetlerini ödemek zorundadır. Maliyetler ödenirken, dövizin altında ezilmeye devam edilecektir.”
Çiğ süt fiyatlarının 15 günde bir değişebildiğini hatırlatan Naimoğulları, çiğ süt fiyatlarının da kura sabitlenmesi gerektiğini bu çerçevede Türkiye ve Güney Kıbrıs’taki fiyatın da altında bir fiyat talep ettiklerini anlattı. Limanlarda üreticinin girdi maliyetleri kurunun sabitlenmesini de talep ettiklerini dile getiren Naimoğulları, bu konuda da açılım olmadığını belirtti.
“Çiğ süt fiyatının 15 Haziran itibarı ile düzenlenmesini istemelerine karşın, hükümet kararı olarak fiyatın 1 Temmuz’da değişebileceğinin söylendiğini” savunan Naimoğulları, sadece süt fiyatları değil kaba otun da girdi maliyetlerini yükselttiğine işaret etti.

“Derhal kurları sabitlesinler”

Hükümete çağrı yapan Birlik Başkanı Naimoğulları, “Derhal kurları sabitlesinler, ülkeye gelen ham madde kurlarını, yem fiyatlarını sabitlesinler, üreticinin girdi maliyetlerini kur bazında sabitlesinler. Üreticinin sütünü döviz kuruna endeksli olarak ortaya koysunlar. Üretici de ayakta kalabilsin” diye konuştu.
“Bugün bize bunları yaşatanlar çözüm bulmak zorundadırlar” diyen Naimoğulları, muhalefete ise, Meclis’te ağırlıklarını ortaya koyma çağrısında bulundu.
Naimoğulları, “Pazartesi günü çözüm yoksa eylem tarihi açıklanacaktır. Hayvancıya çağrı yapıyorum, gereken hazırlığı yapsınlar… Çözüm bulunmazsa gereken çözümü daha önce olduğu gibi sokaklarda arayacağız” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
HEY GRDAS
HEY GRDAS - 1 yıl Önce

SEN DE ATAN ATAN BİŞEY YAPTIĞIN YOK.MANGALDA KÜL BIRAKMAYAN

Ck
Ck - 1 yıl Önce

Siz de şimardiniz

SIRADAKİ HABER

banner471

banner474