banner556

Gerçekleşmesi  mümkün değil

Başbakan Tatar, EastMed projesinin düşmanca bir tutum olduğunu ifade etti ve ekledi:

Gerçekleşmesi  mümkün değil

 Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı, Başbakan Ersin Tatar, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Yunanistan’ın, işbirlikçileri ile birlikte “doğal gaz konusunda doğruyu yaparak Türk tarafı ile anlaşma yoluna gitmek yerine gerçekleşmesi neredeyse mümkün görülmeyen bir projeye yönelmesinin sadece ve sadece düşmanca bir tutum olarak nitelenebileceğini” vurguladı.

Başbakan Tatar, “Türkiye ile Libya arasında imzalanan anlaşma dolayısı ile EastMed projesinin Türkiye’nin de onayı olmadan hayata geçmesi mümkün değildir” dedi.
UBP’den yapılan açıklamaya göre Tatar, “Oysa Kıbrıs ve bölgenin, gerçeklerin esas alındığı uzlaşmaya, akıllı davranmaya, iş birliğine ihtiyacı vardır. Gerçekler ise ortadadır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kıbrıs Türk halkının iradesini yansıtan bir devlettir; Türkiye Kıbrıs’ın garantörüdür ve bu iki kardeş devlet, haklarının gasp edilmesine müsaade etmeyecektir” ifadelerini kullandı.
UBP Genel Başkanı Başbakan Ersin Tatar, “Rum-Yunan- İsrail üçlüsü tarafından imzalanan EastMed doğal gaz boru hattı” ile ilgili yazılı açıklama yaptı.

Güvenlik gerçeklerine uygun değil
Atılan adımların tek hedefinin Kıbrıs Türkü ile Türkiye’ye zarar vermek olduğunu belirten Tatar şunları kaydetti:
“Rum-Yunan-İsrail üçlüsü tarafından imzalanan ancak uygulamaya girmesi için İtalya’nın onayı beklenen, EastMed doğal gaz boru hattı ile ilgili olarak Rum Yönetimi tarafından yapılan açıklamalar tek hedefin Kıbrıs Türkü ile Türkiye’ye zarar vermek olduğunu ortaya koyuyor.
Ancak bilinmelidir ki,  Rum kesimi, İsrail ve Yunanistan arasında imzalanan EastMed anlaşması bölgesel güvenlik gerçeklerine uygun değildir ve ciddi bir istikrarsızlık potansiyelini beraberinde getirmektedir.
Ayrıca, Doğu Akdeniz hidrokarbon kaynaklarının kârlı pazarlara ulaştırılması için en uygun seçeneğin Türkiye olduğu göz önünde bulundurulduğunda, söz konusu girişimin ekonomik değerlendirmelerden değil, anavatan Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni, hakları olan enerji kaynaklarından mahrum etmeye yönelik, siyasi hayallerden kaynaklandığı görülmektedir.
Açıkçası, bölgesel enerji jeopolitiği,  Doğu Akdeniz'deki devletlerin milli güç kapasiteleri ve mevcut askeri stratejik dengeler dikkate alındığında, Türkiye ve Kıbrıs Türklerini denklemden dışlamaya yönelik her türlü teşebbüsün yeni tırmanma risklerine neden olmaktan başka bir sonuç doğurmayacağı açıktır.”

Gerilimi artıracak
Tatar, “EastMed dahil olmak üzere, zaten hassas bir dönemden geçen bölgede gerilimin artması dışında bir amaca hizmet etmeyecektir” diyerek şöyle devam etti:
“ Dahası, Türkiye ile Libya'nın meşru temsilcisi olan Ulusal Mutabakat Hükümeti arasında imzalanan deniz yetki sahalarının sınırlandırılması antlaşması dolayısıyla, Ankara'nın rızası olmaksızın EastMed'in hayata geçirilmesi uluslararası hukuk açısından meşru da olmayacaktır.
Doğu Akdeniz zenginliklerinin paylaşılması için tek çıkar yol, bölgesel aktörleri dışlamaya yönelik politikalardan uzak durmak ve Türkiye ile Kıbrıs Türklerinin hakları olan zenginliklerden mahrum edilemeyecek olduklarının anlaşılmasıdır.
Bu anlayışın dışında kalan her seçenek, EastMed dahil olmak üzere, zaten hassas bir dönemden geçen bölgede gerilimin artması dışında bir amaca hizmet etmeyecektir.” 

banner560
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner464

banner472