banner493

Hepsi ayrı bir değer

Kıbrıs Türk toplumunun ilklerinde öncü olan 32 kadının portresi aynı sergide buluştu

Hepsi ayrı bir değer
banner432

Cemre Peral YANIKER
Kıbrıs Türk toplumunun ilk kadın gazetecisi Bedia Remzi Özkan, ilk kadın uzman doktoru Selma Fehim, ilk özel üniversitesinin kurucusu Servet Sami Dedeçay, ilk başhemşiresi Türkan Aziz,  ticaret hayatına atılan ilk iş kadınlarından Vedia Barut, ilk kadın şairlerinden Urkiye Mine Balman, İlk kuaförlerden Cemiye İmre, ilk kadın sivil toplum örgütü kurucularından Gülten Feridun ve daha birçok değerli ilk ve öncü kadın…
Sanatçı Halil Öztunç, önceki gün Atatürk Kültür Merkezi’nde açılışını gerçekleştirdiği “Kültür Tarihi Yolculuğunda Öncü Kadınlarımız” resim sergisinde, tanınan veya tanınmayan,  1940 yılı öncesinde doğmuş, topluma katkısı olan 32 Kıbrıs Türk kadınını, yaptığı portreler aracığıyla topluma tekrardan hatırlatıyor.
“Sanatımı toplumsal faydaya nasıl dönüştürürüm” sorusuyla projeye başladığını söyleyen resim sanatçısı Öztunç, TAK muhabirine sergiye ilişkin bilgi vererek, “portrelerindeki kadınların her birinin, geçmişte, yokluk dönemlerinde, büyük özverilerde bulunarak, toplum gelişimine katkı koyan kadınlar olduğunu” aktardı.
Öztunç, “Bu değerlerin isimlerini sanatla anmanın ve yaşatmanın önemli olduğu düşüncesiyle yola çıktım” dedi. 
Henüz bir lise öğrencisiyken sanatla tanıştığını ve Kara Harp Okulu’ndaki imkanlarla kendini geliştirme fırsatı bulduğunu söyleyen Öztunç, emekliliğine kadar hevesli bir sanatsever olarak sadece sergileri takip ettiğini ve birkaç karma sergide yer aldığını söyleyerek, bu serginin ikinci kişisel sergisi olduğunu belirtti.

İlk sergisi Özlemin Renkleri…
Öztunç, ilk sergisini, rahatsızlığından dolayı hayatını kaybeden, değer verdiği bir kişi adına “Özlemin Renkleri” adıyla 3 yıl önce açtığını hatırlatarak, ardından gelen 2 yıllık çalışmanın sonucunda, ikinci sergisi “Kültür Tarihi Yolunda Öncü Kadınlar” sergisini açmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.
Seramik sanatçısı kardeşi Fatma Özok ve bir kadın kuruluşu olan Girne Inner Wheel Kulübü’nden büyük destek alarak çalışmalarını yürüttüğünü söyleyen Öztunç, hazırlık sürecini şöyle anlattı:
“Pandemi işime yaradı. Bu süreçte alanında öncü 32 kadının portelerini çıkardım. Toplumun ilgisini çekeceğini düşündüm. İçerisinde sanatçılar, ressamlar var, doktorlar, radyo çalışanları, tiyatrocu, bilim kadınları var.
Bu kişileri araştırırken, yine yerli kitaplarımızdan yararlandık. Neriman Cahit’in, ki onun da resmi var, kitabından yararlandık. Ahmet An’ın “Kıbrıs’ın Yetiştirdiği Değerler” kitabından ve diğer araştırmacılarımızın eserlerinden yararlandık. Portredeki kadınların arasından hayatta olanlar var. Onların bildikleri var, önerilerini dinledik. Örneğin Latife Birgen Hanım’la görüştük. O, Ten Feizi’yi önerdi. Ardından ilk kadın tenisçimiz Özel Vassıf önerildi.  Hemen onu da ekledik. Bunlar, kadın kulüplerine, kadınlara öncülük yapmış kişiler. Aileleriyle irtibata geçtim, onların izinlerini, desteklerini aldım.”

Sadece portre resmi değil 
Elde edilen kaynak fotoğraflar üzerinden yaptığı portre resimlere, kolajlama yoluyla eklediği fotoğraflarla, bu kişilerin yaşam öyküsünü de yansıtan Öztunç, “Başka fotoğrafları da ekleyerek, sadece bu kadınların yüzlerini değil, aynı zamanda yaşam öykülerini aktarmaya çalıştım. Onları, kişiliklerini ön plana çıkarmak istedim. Ne ile uğraştıklarını, nerelerde bulunduklarını göstermek istedim” dedi.
Geliri Kadın Sığınma Evi’ne bağışlanacak “Kültür Tarihi Yolculuğunda Öncü Kadınlarımız” sergisi cuma güne mesai saati bitimine kadar Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde ziyaret edilebilir.

banner508
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner464

banner459

banner465

banner460