banner564

Herkes üzerine düşeni yapmalı

banner587

Bakan Pilli, Omicron varyantının hızlı bulaştığını ama hasta etme oranının düşük olduğunu belirterek, halka çağrı yaptı: 

Herkes üzerine düşeni yapmalı
banner598

Sağlık Bakanı Ali Pilli, ülkede omicron varyantı konusunda geniş tarama yapıldığını söyledi. 
Geçtiğimiz günlerde 2 kişide Covid-19 omicron varyantı tespit edildiğini hatırlatan Bakan Pilli, “Ülkemizde omicron vardır. Nereden geldiğini tespit etmeye çalıştık, yurtdışı bağlantısı tespit edemedik. Bu varyant hızlı bulaşıyor ama hasta etme oranı düşük. Ancak vakalar artarsa sağlığın yükü artacaktır” diyerek, özellikle önümüzde iki ayda herkesi üzerine düşeni yapmaya çağırdı. 
Omicron varyantı tespit eden kitler de dahil olmak üzere, aşı ve test kiti konusunda sıkıntı olmadığını aktaran Pilli, omicron vakalarının artacağına yönelik öngörüsünü dile getirdi.
Covid-19 pozitif vakalara omicron varyantı konusunda geniş tarama yapıldığını söyleyen Pilli, tespit edilen 2 vakanın hastalığının hafif seyrettiği açıkladı. 
Ocak ve Şubat aylarının çok önemli olduğunu vurgulayan Pilli, bu aylarda tüm hastalıkların arttığı uyarısında bulunarak, yılbaşı ve seçim dönemine denk gelmesinin de riski artırabileceğini anlattı.
Geçtiğimiz yıl Covid-19 dışındaki virütik hastalıkların da pek olmadığını belirten ve bu durumu insanların tedbirlere uymasına bağlayan Pilli, “Bu sene maalesef uyulmuyor. Önümüzdeki iki aylık süre önemli. Hükümet, bakanlık, yerel yönetimler, vatandaş, yani herkes üzerine düşeni yapmalı. Aşıyla beraber mutlaka kurallara da uyulmalıdır. Yılbaşı ve seçim çalışmaları da var, çok dikkat etmek lazım” şeklinde konuştu. 

Yaz ayında normalleşir
Pilli, önümüzdeki yıl yaz aylarında Covid-19 salgınının normal bir virütik enfeksiyona dönüşeceğine inanç belirterek, “Virüs mutasyona uğruyor, yenileniyor ve insana uyum sağlıyor” dedi.

2 ayda 160 bin yapıldı
Aşılanma konusunda da konuşan Pilli, aşılamayı en yüksek seviyeye çıkardıklarını ifade ederek,  yeniden göreve geldiği 5 Kasım’dan itibaren 160 binin üzerinde aşı yapıldığını ve 3’üncü doz aşı yaptıranların oranının yüzde 75’lere ulaştığını söyledi.  

15 Ocak’ta mutlaka ödenecek
Sağlık çalışanlarının ek mesai sorununa da değinen Pilli, sağlık çalışanlarının büyük yük altında ve özveri ile çalıştığını anlatarak, haklarını almaları gerektiğini ve kendisinin de bunun için çaba gösterdiğini söyledi.
Pilli,  konuyla ilgili olarak Maliye Bakanı Dursun Oğuz ile görüştüğünü ve sağlık çalışanlarının Temmuz ayına ait ek mesailerinin 15 Ocak tarihinde ödeneceği bilgisini aldığını da aktardı. “Ben buna kefilim, 15 Ocak’ta mutlaka ödenecek” diyen Pilli, geriye kalan ek mesailerle ilgili Maliye Bakanlığı’nın bir takvim yapabileceğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2021, 10:59
banner594
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473