banner564

“Hükümet can havliyle aşı arayışına girmeli”

GİKAD Başkanı İçim Kavuklu “Hükümet can havliyle aşı arayışına girmeli” diyerek uyardı: Aksi halde büyük çöküntü olacak

“Hükümet can havliyle aşı arayışına girmeli”
banner598

Kıbrıs Türk Kadın Girişimciler Derneği (Gikad), önümüzdeki iki ay boyunca her hafta 30 bin kişinin aşılanmasıyla temmuz ayından itibaren hizmet sektörüne ziyaretçi kabul edilebileceğini ifade ederek, hükümete “can havli”yle aşı arayışına girme çağrısında bulundu.
Gikad, aksi takdirde özel sektörün ve devletin “geri dönülemez kayıplarla derin ekonomik ve sosyolojik çöküntü içerisine gireceği ve bununla birlikte birçok kadınının işsiz kalacağı” uyarısında bulundu.
Kıbrıs Türk Kadın Girişimciler Derneği (Gikad) Başkanı İçim Kavuklu, yazılı bir açıklama yaparak, Coronavirüs salgını nedeniyle bir yıla aşkın bir süredir “ekonomik, psikolojik ve sosyolojik bir savaştan” geçilmekte olduğuna işaret ederek, kadınların büyük çoğunluğunun hizmet sektöründe çalıştığı ve salgından da en çok hizmet sektörünün etkilendiğini belirtti. 
Bu süreçten “en çok kadınların mağdur olduğunun bir gerçek” olduğuna vurgu yapan Kavuklu, “Hepimiz biliyoruz ki, kadın kaybederse önce ailesi, sonra çevresi, en sonunda da tüm toplum kaybeder” şeklinde devam etti.
Kavuklu “Şu anda, bu süreci en başarılı götüren ülkelerin başında gelen İngiltere’yi örnek aldığımızda, toplumun yüzde 60’nın aşılanması ile hayata dönüşün mümkün olduğunu görüyoruz. Sağlık Bakanlığı’nın tüm imkanlarını seferber etmesi durumunda haftada 30.000 kişiye kadar aşılama kapasitesinin olduğunu gözlemledik. 1 Mayıs-30 Haziran arasındaki iki aylık süre içerisinde her hafta 30.000 aşılama ile Temmuz ayından itibaren hizmet sektöründe ziyaretçi kabul edebileceğimiz aşikardır” ifadelerini kullandı.
Gikad Başkanı Kavuklu, bunun ancak Türkiye'nin aşı desteğiyle gerçekleşebileceğini, Avrupa Birliği’nden de Kıbrıslı Türklerin aşı haklarının alınması için çalışılması gerektiğini kayd 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Turkish power
Turkish power - 3 yıl Önce

Hiiimmmm güneyde çöküntü yok kuzeyde var enteresan

SIRADAKİ HABER

banner608

banner474