İlk olumlu adım

Üniversitelerde şubat ayı itibariyle yüz yüze eğitim başlıyor

İlk olumlu adım
banner432

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı temsilcileri ile Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin katıldığı toplantıda, öğrencilerin eğitimlerine devam etmesinde ve girişte karantina uygulanması şartıyla Şubat ayı itibarıyla ikinci dönem yükseköğrenimin yüz yüze yapılmasında bir sakınca olmayacağı konusunda fikir birliğine varıldığı açıklandı.
Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre; Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nda Covid-19 risk değerlendirme toplantısı düzenlendi. Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı temsilcileri ile Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi üyelerinin katıldığı toplantıda, eğitim kurumlarında görülen vakalar nedeniyle alınan ve /veya alınması gereken önlemler konuşuldu.
Toplantı sonrasında paylaşılan bilgiler şöyle:
1-Okullarda görülen vakalarla ilgili yapılan temaslı takibi ve Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın önlemleri sayesinde okul içinde yeni bulaşların önüne geçildiği,
 2-Sağlık nedeni ile risk altında olabilecek öğretmen ve öğrencilerin önceden saptanıp gerekli önlemlerin alındığı,
3-Seyreltilmiş eğitim ile sosyal mesafe anlamında riskin azaltıldığı,
4-Salgında ilköğretim çağındaki çocukların yüksek riskli yaş gurubunda yer almadığı,
5-Eğitime ara verilmesi durumunda bu çocukların yüksek riskli grupta yer alan büyükanne ve dedelerle daha çok temas etmek durumunda kalacağı hususları görüşülmüştür.

Okul öncesinde seyreltilmiş eğitim
Tüm bu bilgiler ışığında öğrencilerin eğitimlerine devam etmesinin uygun olacağı kanaatine varıldığı ve okul öncesi yaş grubunda ise gerekli okullarda seyreltilmiş eğitimin yapılabileceği belirtildi.

Üniversitelerde ikinci dönem yüz yüze eğitimde sakınca yok
Ayrıca ülkeye girişte karantina uygulanması şartıyla Şubat ayı itibarı ile ikinci dönem yükseköğrenimin yüz yüze yapılmasında da bir sakınca olmayacağı konusunda fikir birliğine varıldı.
Açıklamada, Sağlık Bakanlığı ile Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın, Covid-19 vakalarının seyri ve yerel bulaş durumuna göre yeniden değerlendirmeler yapacağı ve gerektiği takdirde alınacak kararları yine kamuoyuyla paylaşacağı da belirtildi.

Amcaoğlu: Uygun bulduk
Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’yle yapılan Covid- 19 risk değerlendirme toplantısında okullarda alınan tedbirlerle eğitimin devamının uygun bulunduğunu söyledi.
Amcaoğlu, açıklamasında toplantıda alınan karar ve tespitlere de yer verdi.
Buna göre, bazı okullarda görülen vakalarla ilgili yapılan temaslı takibi ve Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın önlemleri sayesinde bulaşın önüne geçildi. Sağlık nedeni ile risk altında olabilecek öğretmen ve öğrenciler belirlendi. Seyreltilmiş eğitimle bulaş riski azaltıldı.
İlköğretim çağındaki çocukların yüksek riskli yaş gurubunda yer almaması, eğitime ara verilmesi durumunda bahse konu çağdaki çocukların yüksek riskli gurupta yer alan büyükanne ve dedelerle daha çok temas etmek durumunda kalabileceği de dikkate alınarak, öğrencilerin eğitimlerine devam etmesinin uygun olacağı kanaatine varıldı. 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner459

banner465

banner460