banner564

‘Kabul edilemez’

Türkiye Büyükelçiliği, seçimlere müdahale yapıldığı yönündeki iddiaların gerçek dışı olduğunu açıkladı

‘Kabul edilemez’
banner598

 Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği, UBP Genel Başkanı ve Başbakan Ersin Tatar’ın, Ankara’ya yaptığı ziyareti ‘seçime müdahale’ olarak değerlendirip, bazı iddialar ortaya atanlara cevap verdi. 
   Elçilik tarafından yapılan açıklamada, “Türkiye Cumhuriyeti’nin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde tüm dünyada etkili olan salgın yüzünden yaşanan gerek ekonomik daralma, gerek sağlık sistemindeki aksaklıkların giderilmesine yönelik faaliyetlerin, seçim yasakları yüzünden aksamaması için gösterdiği olağanüstü çabayı seçime müdahale olarak yansıtmanın hiçbir izahı yoktur” denildi. Ayrıca bu iddiaları ortaya atanlar hakkında hukuki işlem yapılacağı belirtildi.
   Açıklamada şunlar kaydedildi: 
“29 Eylül 2020 Salı günü bir özel televizyon kanalındaki programda Cumhurbaşkanı adaylarından biri tarafından dile getirilen, 1 Ekim 2020 günü de bir gazete manşetinde söz konusu programa dayandırılarak ileri sürülen iddiaların gerçekle hiçbir alakası yoktur. 
İleri sürülen iddialar, Türkiye ile bir karşıtlık yaratmanın seçim stratejisi olarak benimsenmesinin yansımalarıdır. Bunun örneklerine daha önce de maalesef rastlanmıştı. Türkiye’nin herhangi bir şekilde seçim malzemesi yapılması kabul edilemez
Türkiye Cumhuriyeti’nin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde tüm dünyada etkili olan salgın yüzünden yaşanan gerek ekonomik daralma, gerek sağlık sistemindeki aksaklıkların giderilmesine yönelik faaliyetlerin, seçim yasakları yüzünden aksamaması için gösterdiği olağanüstü çabayı seçime müdahale olarak yansıtmanın hiçbir izahı yoktur.
Salgınla mücadelenin daha düzenli yürütülebilmesi için bir hastane inşaatını zamanında bitirmek üzere yapılan geceli gündüzlü çalışmaları, bütün hanelerde su sıkıntısı çekilirken hava koşullarına rağmen günde üç vardiya çalışan ekiplerin gayretlerini, ekonomik daralmayı telafi edebilmek için toplumun her katmanına yapılan katkıların seçime müdahale olarak görülmesi anlaşılabilir değildir. 
Bu ve benzeri çalışmalar nedeniyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gelen her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşını seçimlere müdahale ekibi olarak ilan eden anlayışı kınıyor, takdiri Kıbrıs Türk halkının vicdanına bırakıyoruz. 
Türkiye Cumhuriyeti devleti ve onun bütün kurumları, Kuzey Kıbrıs Türk seçmeninin tercihinin kutsal bir hak olduğu bilinciyle hareket etmeye devam etmektedir ve edecektir. 
Söz konusu gazete manşetindeki çirkin ifadelere karşı gereken hukuki işlemler için çalışmalar başlatılmıştır.” 

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2020, 10:40
YORUM EKLE
YORUMLAR
xyz
xyz - 4 yıl Önce

diyelimki mudahale edildi ne olacak pratikte?????

Öz
Öz - 4 yıl Önce

Evet Evet! Seçime Hiiiç müdahele edilmedi...

SIRADAKİ HABER

banner608

banner474