banner564

Kahramanlar unutulmayacak

21-25 Aralık Milli Mücadele ve Şehitler Haftası'nda anma törenleri düzenlenecek

Kahramanlar unutulmayacak
banner598

21-25 Aralık Milli Mücadele ve Şehitler Haftası nedeniyle başkent Lefkoşa ve ilçelerde anma törenleri düzenlenecek.
21-25 Aralık Milli Mücadele ve Şehitler Haftası nedeniyle başkent Lefkoşa ve ilçelerde düzenlenecek törenlerde Kıbrıs Türk halkının varoluş ve özgürlük mücadelesinde şehit düşenler anılacak.
Milli Günleri Kutlama Merkez Komitesi'nden yapılan açıklamaya göre, anma etkinliklerinin yarın Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’ndan Kr. Hvcl. Yzb. İbrahim Kutay’ın saat 8.00’de Bayrak Radyo ve Televizyonu’ndan yapacağı konuşmayla başlayacağı kaydedildi. Konuşma 18.00’de de tekrarlanacak.

 Lefkoşa’da iki tören
21-25 Aralık Milli Mücadele ve Şehitler Haftası nedeniyle yarın Başkent Lefkoşa’da iki anma töreni düzenlenecek.
İlk tören, Lefkoşa Şehitler Abidesi önünde yapılacak. Tören saat 9.30’da çelenklerin protokol sırasına göre anıta sunulmasıyla başlayacak. Saygı Duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı ile bayrakların göndere çekilmesinin ardından Anıt Özel Defteri Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı tarafından imzalanacak.
Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde de Şehitleri Anma Programı düzenlenecek. Tören saat 09.50’de saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayacak.
Törende, Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği Başkan Yardımcısı Celal Bayar, Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği Başkanı Gürsel Benan ve Cumhurbaşkanı Ersin Tatar konuşma yapacak. Tören, Lefkoşa Türk Lisesi oratoryosu ile tamamlanacak.

Gazimağusa’da tören 09.00’da başlayacak
Milli Mücadele ve Şehitler Haftası nedeniyle ilçelerde de anma törenleri düzenlenecek. Gazimağusa’daki tören saat 9.00’da Suriçi’ndeki Şehitler Anıtı önünde yer alacak. Protokol sırasına göre çelenklerin şehitliğe sunulması, saygı duruşu ve saygı atışı, İstiklal Marşı ile bayrakların göndere çekilmesiyle devam edecek. Gün anısına konuşmalar yapılacak, öğrenciler şiir okuyacak. Şehitliğin de ziyaret edileceği anma töreninde şehitler için dua da okunacak.

Girne’de orotoryo sunulacak
Girne Deniz Şehitliğindeki anma töreni yarın saat 10.00’da başlayacak. Protokol sırasına göre çelenkler şehitliğe sunulacak. Saygı duruşu, saygı atışı, bayrakların İstiklal Marşı eşliğinde göndere çekilmesi, konuşma ve şiir okunmasıyla sona erecek.
Ayrıca 18.00’de 19 Mayıs Türk Maarif Koleji Konferans salonunda yer alacak etkinlikte, günün anlam ve önemini belirten konuşma yapılacak. Etkinlikte ayrıca “Kıbrıs Bizim Vatanımız” orotoryosu sunulacak.

Güzelyurt’taki tören Atatürk Anıtında
Güzelyurt’taki tören Güzelyurt Kaymakamlığı karşısındaki Atatürk Anıtı önünde olacak. Tören saat 10.00’da çelenklerin protokol sırasına göre anıta sunulmasıyla başlayacak.
Şehitler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunulacak, saygı atışının ardından bayraklar İstiklal Marşı eşliğinde göndere çekilecek.  Kaymakamlık adına günün anlam ve önemine dair bir konuşma yapılacak. Şiir okunmasının ardından Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı 49. Piyade Alay Komutanlığı’ndan bir subay da günün anlam ve önemine dair bir konuşma yapacak.

Şehitler için dua okunacak
Lefke Kemal Özalper Şehitliği’ndeki tören saat 10.00’da başlayacak. Çelenklerin şehitliğe sunulmasının ardından şehitler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunulacak.

Tören, saygı atışı İstiklal Marşı ile bayrakların göndere çekilmesi, şehitlik özel defterinin imzalanması, günün anlam ve önemini belirten konuşmalar ve öğrencilerin şiirleriyle tamamlanacak. Tören sonunda şehitler için dua da okunacak.

İskele’de tüm camilerde Mevlid-i Şerif okunacak
21-25 Aralık Milli Mücadele ve Şehitler Haftası nedeniyle İskele’de de tören düzenlenecek.  Tören Larnaka Şehitler Anıtı önünde saat 10.00’da başlayacak.
Şehitliklere din görevlilerinin okuyacağı duaların yanı sıra 21 Aralık Perşembe günü KKTC genelindeki tüm Merkezi Camilerde, saat 11.49’da şehitler için Mevlid-i Şerif okunacak.

Türkeli (Ayvasıl) Şehitleri de anılacak
Türkeli (Ayvasıl) Şehitleri, cuma günü Tekke Bahçesi’nde anılacak. Tören, saat 9.30’da çelenklerin protokol sırasına göre şehitliğe sunulmasıyla başlayacak. Saygı Duruşu, Saygı Atışı ve İstiklal Marşı ile bayrakların göndere çekilmesinin ardından Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği Başkanı Gürsel Benan ve Cumhurbaşkanı Ersin Tatar konuşma yapacak.
Kumsal Şehitleri ise 24 Aralık Pazar günü Barbarlık Müzesi’nde saat 10.00’da anılacak.

Küçükkaymaklı Şehitleri ve Hüseyin Ruso da anılacak
Küçükkaymaklı Şehitleri ise, pazartesi günü Küçük Kaymaklı Şehitler Anıtı önünde düzenlenecek törenle anılacak. Tören, saat 09. 00’da başlayacak. Küçük Kaymaklı Şehitler Anıtı’ndaki törenin ardından şehit öğretmen Hüseyin Ruso için Küçük Kaymaklı Şehitliği’nde saat 09.30’da anma töreni düzenlenecek.

Acapulco’da sempozyum 
21-25 Aralık mücadele ve Şehitler Haftası’nda BRT’nin 60. Yılı dolayısıyla cuma günü saat 10.00-14.00 arasında Acapulco Resort Hotel’de “Hakikat sonrası Çağda Kamu Yayıncılığı Sempozyumu” düzenlenecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner608

banner474