banner564

Karar haftaya

Dört ay önce 15 bin 800 liradan 24 bine yükselen asgari ücretin 30 bin 480 olması isteniyor

Karar haftaya
banner598

Asgari Ücret Tespit Komisyonun dünkü toplantısından bir sonuç çıkmazken, masaya oturan işçi tarafı 4 ay önce 15 bin 800 liradan 24 bine yükselen asgari ücretin 30 bin 480 olmasını talep etti.
Komisyonun gelecek hafta yeniden toplanacağı belirtildi.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, toplantı çıkışında yaptığı açıklamada, toplantının pazartesi saat 09.00’a ertelendiğini söyledi. 
Gardiyanoğlu, işveren tarafı ile görüşüp çalışmaları sonuçlandırmak istediklerini ifade etti. 
Toplantı sonrası Hür-İş Başkanı Ahmet Serdaroğlu, toplantının ertelenmesine tepki gösterdi, hükümet ile iş vereni oyun oynamakla suçladı. 
Serdaroğlu, “hesap verebilecek olanlar burada kalır, masadan kaçmaz” dedi, yüzde 23 artışı onayladıklarını ancak anlayamadıkları bir oyun oynandığını savundu. 
Başbakana çağrıda bulunan ve işçiye gereken önemin verilmesini isteyen Serdaroğlu, işçinin üvey evlat olmadığını söyledi. 
Serdaroğlu, masada ilkler yaşandığını, görmedikleri şeyler gördüklerini ifade ederek, yasal bir süreç olduğunu, hayat pahalılığının asgari ücrete otomatik olarak yansımasının sağlanması gerektiğini kaydetti. 

Serdaroğlu: Niyet iyi olsaydı oylama yapılır biterdi 
Yüzde 27 artış talebi ile masaya oturduklarını ama masalarda bir şeyler "döndürüldüğünü", işverenin yüzde 18, hükümetin de yüzde 23 artışı masaya koyduğunu anlatan Serdaroğlu, “niyet iyi olsaydı oylama yapılır biterdi” dedi. 
Hükümet hakem pozisyonundaysa, bir tarafa yönelip bu işin bitirilmesi gerekirken erteleme kararı alındığını ifade eden Serdaroğlu, yüzde 23 teklif eden hükümetin bunu da kabul edip oylama yapmamasından dolayı tutumunu eleştirdi, "asgari ücret masasında oynanan oyunlardan vazgeçilmesini" istedi. 
İşverenin hükümetten beklentisi olduğunun açık olduğunu ifade eden Serdaroğlu, işçi tarafı olarak devletin verdiği 23’e evet dediklerini belirtti, "ancak o eli bile sıkmadılar, yazıklar olsun” ifadesini kullandı.  

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ck
Ck - 1 hafta Önce

Devlet memurlarına yapılan artışlar hemen hizlica yapilirken, memura yapilan artistan sonra "fiyatlar arttı, marketler etiket değiştirdi" denmezken neden askari ücret artışı herkese bukadar batıyor???? Neden asgari ücretlinin kesesi kimsenin umurunda değil??? Neden uzatıyorsunuz bukadar???

SIRADAKİ HABER

banner608

banner474