banner564

Kazalar azalacak

Arıklı, Türkiye ile imzalanan Akıllı Ulaşım Sistemlerinin uygulanması konusundaki projede sona yaklaşıldığını söyledi

Kazalar azalacak
banner598

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, “Akıllı Ulaşım Sistemleri” çalışmaları kapsamında, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı - Muhabere, Elektronik ve Bilgi Sistemleri (SSB MEBS) Daire Başkanı Metin Narter başkanlığındaki heyeti kabul ederek, bir süre görüştü.
Kabulde konuşan Arıklı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde trafik kazaları nedeniyle insanların, gençlerin yaşamını yitirdiğini, bunun önüne geçmek adına yıllardır beklenen uygulamaları hayata geçirmek istediklerini aktardı.
Açıklamaya göre, Arıklı, Türkiye Cumhuriyeti ile imzalanan 2023 İktisadi ve Mali İşbirliği Protokolü’nde yer alan “Akıllı Ulaşım Sistemleri"nin uygulanması konusunda sona yaklaşıldığını belirtti.
Arıklı, trafik güvenliğini artırmak amacıyla ana arterlerde bulunan trafiği yoğun kavşaklara akıllı trafik sistemlerinin montajı, hareket halindeki ağır vasıtaların yük ölçümünü yapacak kantar kurulumu ve hız tespit kameralarının geliştirilmesinin  ASELSAN tarafından yapılacağını açıkladı.

“Trafik Dairesi çalışmalarını tamamladı”
Arıklı, trafiğin daha akıcı ve konforlu olabilmesi adına, özellikle şehir içlerinde yoğunluk yaşanan kavşaklara akıllı sinyalizasyon sistemlerinin kurulması için gerekli çalışmaların tamamlandığını, karayollarının yıpranmasının öncelikli nedeni olan aşırı yüklü ağır vasıtaların trafiğe çıkmasını caydırmak amacıyla kurulacak kantar sistemleri konusunda da çalışmaların Trafik Dairesi tarafından sonuçlandırıldığını belirtti.

“Hız tespit kameraları için mevzuat çalışmaları sürüyor”
Erhan Arıklı, ülkedeki mevcut hız tespit kameraları sistemini tümden ASELSAN’a devretmek için hazırlıkların tamamlandığını, yeni sistemi yasal zemine oturtmak için çalışmaların devam ettiğini ve cezaların etkin ve hızlı bir şekilde tebliğ edilmesi için kamera sistemlerinin elektronik altyapısıyla ilgili de nihai kararın yakında verileceğini ifade etti.
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ck
Ck - 7 ay Önce

Tabiii tabiiii

SIRADAKİ HABER

banner471

banner474