banner493

Maaşlar ödeniyor

Bakan Oğuz,  Merkez Bankası ve yerel kuruluşlardan alınan 350 milyon TL ile kaynak sorunun çözüldüğünü söyledi

Maaşlar ödeniyor
banner432

Maliye Bakanı Dursun Oğuz katıldığı bir televizyon programında, Merkez Bankası’ndan karşılanan 200 milyon TL kısa vadeli avans ve yerel 150 milyon TL borçlanmaya çıkılmasıyla kaynak sorununun çözüldüğünü açıkladı.
Maliye Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, borçlanma ile ilgili çeşitli yorumlar yapıldığı ve kamuoyunda yanlış algının oluştuğuna dikkati çeken Oğuz, borçlanmanın sadece maaş için yapılmadığını, genel harcamaların içerisinde cari giderlerin de olduğunu hatırlattı.
Oğuz, cari giderlerin sağlık, eğitim süt ödemeleri, oteller vb. ile ilgili harcamalar olarak sıralayarak, “Öyle bir algı yaratıldı ki sanki borçlanma maaşlar için yapılıyor, halbuki bu borçlanma ile cari giderlerimizi de karşılayacağız.” ifadesini kullandı.
Maliye Bakanı Dursun Oğuz, maaş ödemeleri ile ilgili bir sorun ve sıkıntının olmadığını, dolayısıyla emeklilerin dün memur maaşlarının ise yarın ödeneceğini de duyurdu. 

“Bazı giderlerimizi kısıtladık’’

banner499
Oğuz, şöyle konuştu:
“Otellerle ilgili 2020 yılından kalan mükellefiyetlerimiz var. Her ay belli bir miktar ödeme yapıyorduk. Bir ay sonraya verilmiş çeklerimiz var. Tıpkı maaş ödeme yükümlülüğümüz olduğu gibi çeklerimizin de ödenmesi gerekiyor. Biz bazı giderlerimizi kısıtladık. Bazı ödemelerimizi de kısıtladık. Çiftçilerimizin beklediği 26 milyon Doğrudan Gelir Desteği var. Bunu bir ay öteledik. Bu ay hayvancılarımızın küçükbaş destek ödemeleri var. Bunu da öteledik. Maliye Bakanlığı’nın nakit ihtiyacının sadece maaş ödemesi olarak algılanması doğru değildir. Ay sonu mükellefiyetlerimize göre ayarlamalar yapıyoruz.” 

“Günlük 265 TL karantina ücreti ödüyoruz”
“Otellere karantina ücreti ne kadar ödeniyor?” sorusuna karşılık Bakan Oğuz, 265 TL günlük kişi başı ücretlendirme olduğunu, Bakanlar Kurulu’nda daha önce yayınlanan önergeyi hatırlatarak öğrencilerin, sosyal hizmetlerden yararlanan KKTC vatandaşları ve sağlık sorunları için yurt dışında tedavi gören vatandaşlar için karantina ücretlerini devletin üstlendiğini söyledi.
Hükümetin amacının ülkeye bir an önce öğrencilerin sağlıklı ve güvenli bir şekilde gelmesi olduğunu dile getiren Oğuz, Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı ile istişare ederek gerekli girişimleri yaptıklarını kaydetti. 

“17 bin 500 öğrenci gelmesi bekleniyor”
Oğuz, 17 bin 500 öğrencinin gelmesinin beklendiğini ve gelecek öğrencilerin maliyetleri için 50 milyonluk bir kaynak aktarılması yönünde Bakanlar Kurulu’nda bir konuşma yapıldığını, bu süreç içerisinde bazı üniversitelerin yurtlarından yararlanması ile maliyetlerin düşeceğini belirterek, ilk etapta ülkeye gelecek öğrenci rakamının tam olarak net olmadığı belirtti. 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner464

banner459

banner465

banner460