banner564
banner622

Medya kötü bir süreçten geçiyor

Erhürman, "Bu yoksullaşmanın içerisinde bir televizyonu, bir gazeteyi yaşatmak hiç kolay değil” dedi, Akar durumu özetledi

Medya kötü bir süreçten geçiyor
banner598

Kıbrıs Türk Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Reşat Akar ve Yönetim Kurulu üyeleri Cumhuriyetçi Türk Partisi’ni (CTP) ziyaret ederek, parti genel başkanı Tufan Erhürman’la bir araya geldi.
CTP Genel Merkezi’nde yer alan görüşmede, ülke medyasının güncel durumu ve sorunları ele alındı.  
Kabulde ilk sözü alan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Akar, Kıbrıs Türk basınının içerisinde bulunduğu zorluklara değinerek, ana muhalefet partisinin girişimleriyle Meclis tatilinin bitmesinin ardından yeni düzenlemeler yapılarak “gerçek anlamda” basın yayınla uğraşanların bazı sıkıntılarını aşması temennisinde bulundu. 
“Kıbrıs Türk medyası olarak en kötü süreçten geçiyoruz” diyen Akar, çok sayıda “aslında olmayan” internet gazetesinin ortaya çıktığını, bunun her ne kadar demokrasi zenginliği gibi gösterilmeye çalışılsa da, bu gazetelerin fikir ayrılıklarına saldırı aracı olarak kullanıldığını ve kişileri siyasetten uzaklaştırabilen tehlikeli bir durum yaratıldığını kaydetti. 

Akar: Ulusal medya yok olmak üzere
Her ülkenin bir ulusal medyası olması gerektiğini ancak Kuzey Kıbrıs’ta ulusal medyanın yok olmak üzere olduğunu belirten Akar, yerel kanallar için eskiden devlet tarafından karşılanan uydu bağlantısının “olmazsa olmaz” olduğunu vurguladı.
Akar, devletin uydu desteğinin belirli kriterler çerçevesinde medya kuruluşlarına sağlaması gerektiğini ancak farklı sektörlerdeki çeşitli giderleri karşılayan devletin “esas önemli olan” ulusal medyanın yaşaması için gerekeni yapmadığını savundu. 

“İyi icraatlar için doğru medyaya ihtiyaç var”
Ekonomik sorunlar, pahalılık, enflasyon gibi çeşitli sorunların gündemi meşgul ettiğini ancak Kıbrıs Türk medyasının yaşadığı sıkıntıların da hayati bir konu olduğunu vurgulayan Akar, kaliteli siyasetin ve iyi icraatların ancak doğru medyayla yapılabileceğini ifade etti. 
Akar, sınır kapılarında yaşanan yoğunluğa da değinerek, daha fazla sınır kapısı açılması çağrısını yineledi; kendilerinin Cumhurbaşkanlığındaki ziyaretlerinde de yeni sınır kapılarının açılmasında öncülük edilmesi talebinde bulunduklarını aktardı.
Adli olaylardaki patlamalar hakkında da konuşan Akar, üst düzeyde adli bir üst kurul kurulması önerisini paylaştı ve gerekli tedbirlerin alınması gerektiğinin altını çizdi. 

Erhürman: Tüm sektörler gibi medya da zor durumda
CTP Genel Başkanı Erhürman da, Gazeteciler Cemiyeti yeni Yönetim Kurulu’nun çok zor bir dönemde görev üstlendiğini kaydederek, ülkede hem yoksullaşma hem de yoklaşmanın yaşandığı bir dönemden geçildiğini, Kıbrıs Türk halkının ülkede konut ve araba piyasasındaki talebi, hatta marketlerdeki talebi dahi belirleyemediğini savundu.
Erhürman, bütün sektörde yaşanan sıkıntıların medya sektöründe de yaşandığını belirterek, “Bu yoksullaşmanın içerisinde bir televizyonu, bir gazeteyi yaşatmak hiç kolay değil artık” dedi ve gazetelerde tirajlara, televizyonlarda izlenme oranlarının düşüklüğüne dikkat çekti. 
"Konut piyasalarında Ukraynalı ve Rusları, İranlıları, araba piyasasında Afrika’dan gelenleri, marketlerde Rum kesiminden gelenleri izleyen Kıbrıs Türk halkının medyada ise Türkiye televizyonlarının izleyicisi olduğunu" belirten Erhürman, “Kıbrıs Türk halkının kendi kamuoyu gittikçe erimekte, ortadan kaybolmakta” diye konuştu. 

Gereken yapılmalı
Uydu konusunun uzun yıllar boyunca tartışıldığını ve hep çözüm bulunduğunu söyleyen Erhürman, bugüne kadar medyaya gösterilen yaklaşımın; dördüncü kuvvet olan medyanın zayıflaması durumunda demokraside yasama, yürütme yokmuş gibi bir eksiklik yaratacağı olduğunu kaydetti.
Erhürman, devlet tarafından verilecek desteklerin muhakkak kriterler çerçevesinde yapılması gerektiği konusunda hemfikir olduğunu belirterek, devletin yasamayı, yürütmeyi yaşatmak adına girdiği mali yükümlülüklere benzer olarak medya ve çokseslilik için üzerine düşeni yapması gerektiğini dile getirdi. 

Sınır kapılarındaki sorunlar çözülmüyor
Akar’ın ifade ettiği diğer konular olan sınır kapıları ve güvenliğe ilişkin kurul hakkında görüşlerini de paylaşan Erhürman, önceki gün gittiği Beyarmudu Kapısı’ndaki gözlemlerine ve kapılarda yaşanan yoğunluğa değinerek, sınır kapılarına yönelik hiçbir çözüm önerisinin geliştirilmediğini savundu.
Anayasa’da Cumhurbaşkanı başkanlığında Cumhuriyet Güvenlik Kurulu ismiyle yetkileri olan bir kurul olduğunu da kaydeden Erhürman, ülkede güvenlik endişesinin her gün daha da artmasına rağmen, bu kurulun hiçbir şekilde gündeme gelmediğini öne sürdü. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner474